Pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa we Włoszech. Rząd ogłosił stan kryzysowy

Świat
Pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa we Włoszech. Rząd ogłosił stan kryzysowy
PAP/EPA/Luca Zannaro
Chorzy to dwoje chińskich turystów

Dwa pierwsze przypadki koronawirusa stwierdzono we Włoszech - ogłosił w czwartek premier Giuseppe Conte. Chorzy to dwoje chińskich turystów, którzy nocowali w hotelu w Rzymie. Przebywają od środy w stołecznym szpitalu zakaźnym, dokąd trafili z objawami choroby. W piątek rząd Włoch na pilnie zwołanym posiedzeniu ogłosił stan kryzysowy - podała agencja Ansa.

Stan kryzysowy wprowadzono z powodu zagrożenia sanitarnego. Szczegóły wynikające z podjętej decyzji zostaną opracowane przez Ministerstwo Zdrowia i Obronę Cywilną.

 

Turyści przyjechali z epicentrum epidemii

 

W czwartek po badaniach w szpitalu Spallanzani potwierdzono, że małżeństwo z Chin zaraziło się groźnym wirusem. We Włoszech turyści przebywają od 10 dni.

 

Para zarażonych turystów pochodzi z rejonu miasta Wuhan, epicentrum epidemii - podały w piątek włoskie media. Małżeństwo w wieku 66 i 67 lat przebywa w izolatce rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.

 

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Włochy wstrzymały wcześniej ruch lotniczy z Chinami.

 

- Jesteśmy pierwszym krajem UE, który wprowadza tego rodzaju środek zapobiegawczy - powiedział premier Giuseppe Conte.

 

Eksperci: "Są w dobrym stanie"

 

- Oboje są w dobrym stanie, wydaje się, że nie ma innych osób narażonych na ryzyko zarażenia - poinformował dyrektor naukowy placówki Giuseppe Ippolito.

 

- W chwili obecnej nie ma groźby nowych ognisk wirusa - dodał.

 

ZOBACZ: WHO ogłosiła międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia. Chodzi o koronawirusa

 

Szef włoskiego rządu zapewnił, że dwa pierwsze potwierdzone przypadki wirusa z Wuhan "to nie powód do wywoływania paniki czy alarmu społecznego". Obecny konferencji prasowej minister zdrowia Roberto Speranza stwierdził, że "sytuacja jest poważna", ale "pod kontrolą".

 

- Trwają skrupulatne kontrole, by zrekonstruować miejsca pobytu" dwojga chorych turystów i uniknąć wszelkiego ryzyka rozszerzenia się wirusa - wyjaśnił premier.

 

Premier: "Jesteśmy czujni i ostrożni"


- Jesteśmy czujni i bardzo ostrożni. Nie okażemy się nieprzygotowani - zapewnił Conte. Na piątek zwołał posiedzenie Rady Ministrów i zapowiedział podjęcie koniecznych środków, także we współpracy z Obroną Cywilną.

 

ZOBACZ: "Wiem, że na pokładzie są Polacy". 6 tys. uwięzionych na statku w związku z koronawirusem


Włoskie media informują, że pokój w czterogwiazdkowym hotelu w centrum Wiecznego Miasta, w którym nocowali chorzy turyści, którzy byli uczestnikami wycieczki objazdowej, został opieczętowany i będzie odkażony.

Agencja Ansa podała, że pozostali uczestnicy wycieczki pojechali w czwartek autokarem do Cassino. Kiedy w związku z potwierdzeniem wirusa uruchomiono specjalną procedurę sanitarną wobec całej grupy, zostali przywiezieni z powrotem do Rzymu i trafili do szpitala na badania.

dk/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze