Polska poprosiła o pomoc w ewakuacji obywateli z Wuhan

Polska
Polska poprosiła o pomoc w ewakuacji obywateli z Wuhan
Reuters

Polska zgłosiła Komisji Europejskiej, że chce otrzymać pomoc w organizacji wyjazdu polskich obywateli z miasta Wuhan w środkowych Chinach - poinformowało MSZ. Ma to związek z uruchomieniem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM). W Wuhanie panuje epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy koronawirus.

W ramach UCPM wszystkie państwa członkowskie UE współpracują w celu przygotowania transportu swoich obywateli z Wuhan. 

 

- UE nie zapomina o swoich obywatelach w potrzebie, gdziekolwiek są na świecie. Poprzez Mechanizm Ochrony Ludności zmobilizowane zostaną dwa samoloty w celu repatriacji obywateli UE z obszaru Wuhan do Europy - oświadczył Janez Lenarczicz, komisarz ds. zarządzania kryzysowego.

 

Unia Europejska dopłaci do kosztów przelotów z Chin

 

Jak dodał Lenarczicz, unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i jest w stałym kontakcie z państwami członkowskimi, delegaturami UE w regionie i ambasadą Chin w Brukseli.

 

ZOBACZ: Instrukcja na "ucieczkę z Chin". Kobieta "wykorzystała" samolot PLL LOT

 

KE zadeklarowała, że na wniosek państw członkowskich może uruchomić dodatkowe wsparcie.

 

Instytucje europejskie nie mają własnej floty samolotów, dlatego UE będzie współfinansować koszty przelotów. KE dodała, że unijni obywatele, którzy znajdują się w regionie i chcą zostać repatriowani, mogą nadal o to wnioskować. Narodowość nie ma przy tym znaczenia.

 

Nie tylko Unia chce ewakuować obywateli

 

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa coraz więcej krajów ewakuuje swych obywateli z regionu miasta Wuhan. We wtorek zabrani zostali obywatele USA. Nie trafili oni jednak prosto do domów, ale na Alaskę, gdzie mają być poddano badaniom. Decyzję o wysłaniu samolotów podjęły też m.in. Australia, Francja, Japonia, Korea Południowa i Mongolia.

 

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach.

 

ZOBACZ: Koronawirus dotarł do Finlandii. Wykryto go w mieście Świętego Mikołaja

 

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego udzielana jest pomoc krajom potrzebującym wsparcia, istnieje od 2001 roku. Pomaga we współpracy pomiędzy państwami i ułatwia koordynację w obszarze ochrony cywilnej.

 

W jego ramach każdy kraj na świecie, a także ONZ czy inne organizacje mogą się zwrócić o wsparcie w razie katastrofy wywołanej przez człowieka lub klęski żywiołowej. Uczestniczą w nim wszystkie państwa członkowskie UE, a także Islandia, Norwegia, Serbia, Macedonia Północna, Czarnogóra i Turcja.

 

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie

 

Chińska narodowa komisja zdrowia poinformowała w czwartek, że najnowszy bilans ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrósł do 170. To oznacza wzrost o 38 zgonów w ciągu 24 godzin. Wszystkie miały miejsce w Chinach. Pierwszy przypadek zakażenia zanotowano w Tybecie.

 

Poprzedni raport komisji, opublikowany na koniec 28 stycznia, mówił o 132 ofiarach śmiertelnych i ok. 6 tys. przypadków zakażenia. Komisja poinformowała też, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 1737 nowych przypadków zakażenia i obecnie ilość osób zakażonych wynosi 7711.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie