Brexit Day. Co wydarzy się ostatniego dnia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej?

Świat
Brexit Day. Co wydarzy się ostatniego dnia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej?
PAP/EPA/Andy Rain
Wielka Brytania opuści Unię Europejską z dniem 31 stycznia

Wielka Brytania w piątek opuści Unię Europejską. Premier Boris Johnson chce z tej okazji wygłosić okolicznościowe orędzie. Na siedzibie premiera przy Downing Street 10 zostanie wyświetlona iluminacja zegara odliczająca czas do opuszczenia Wspólnoty. Z kolei Parlament Europejski chce pożegnać się z Brytyjczykami "po cichu".

W zeszłym tygodniu Johnson podpisał uzgodnione w październiku porozumienie z Unią Europejską o warunkach wystąpienia z niej Wielkiej Brytanii. Ostatnim krokiem, który pozostał do zrobienia przed brexitem jest ratyfikowanie umowy przez Parlament Europejski, co - jak się oczekuje - powinno nastąpić w środę, czyli na dwa dni przed planowanym opuszczeniem Wspólnoty.


ZOBACZ: Brytyjski parlament ostatecznie "za" ustawą o brexicie

 

- Piątek będzie ważnym momentem w historii Wielkiej Brytanii. Nie jest ważne jak zagłosowałeś w 2016 roku. To czas, aby spojrzeć w przyszłość z wiarą, że w ciągu nadchodzącej dekady staniemy się krajem globalnym, wytyczającym nowe ścieżki i że uda nam się wyleczyć dotychczasowe podziały - mówił Johnson w niedzielę, gdy zapowiedział plan uroczystości.

 

Specjalna moneta, podświetlone budynki

 

Stolica Wielkiej Brytanii ma zostać przyozdobiona flagami państwowymi. Budynki przy ulicy Whitehall odchodzącej od budynku parlamentu zostaną podświetlone na czerwono, niebiesko i biało.

 

Iluminacja zegara odliczającego czas do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie wyświetlana na siedzibie premiera od godz. 22 (23 w Polsce). Z okazji wyjścia z Unii zostanie też wypuszczona specjalna moneta o nominale 50 pensów.

 

31 stycznia nie zabije jednak słynny Big Ben, który uderza w nadzwyczajnych okolicznościach. Dzwon na wieży należącej do Pałacu Westminsterskiego, który jest siedzibą brytyjskiego parlamentu, przechodzi renowację.

 

Eurodeputowani Parlamentu Europejskiego zadecydowali z kolei, że pożegnanie z Wielką Brytanią odbędzie się bez żadnej ceremonii.

 

Flagi Wielkiej Brytanii mają zniknąć z sal posiedzeń w Brukseli i Strasburgu w nocy z piątku na sobotę. Jedna z nich ma zostać przewieziona do muzeum w Brukseli.

 

Rozpocznie się okres przejściowy

 

Wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy. W tym czasie Wielka Brytania w praktyce będzie niegłosującym członkiem Unii Europejskiej.
 
Formalnie zatem Anglia nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób. Nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami.

ZOBACZ: Timmermans napisał "list miłosny" do Wielkiej Brytanii. "Cierpiałem, kiedy zdecydowałaś o odejściu"
 
W ciągu tych 11 miesięcy powinny się jednak rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a Unią.
 
Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 52 proc. głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 r.

bas/hlk/ "The Guardian", "Scotsman"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie