Joint, Koka, Pipa, Nutella, Batman. Tak swoje dzieci chcieli nazwać rodzice w Katowicach

Polska
Joint, Koka, Pipa, Nutella, Batman. Tak swoje dzieci chcieli nazwać rodzice w Katowicach
Pixabay/jarmoluk
W Katowicach nadano w 2019 r. m.in. rzadko spotykane imiona, jak Merida, Sofija, Malina, Alp, Horyw, Wiliam i Wiedzimin

Merida, Sofija, Malina, Alp, Horyw, Wiliam i Wiedzimin - m.in. takie imiona w ubiegłym roku otrzymały dzieci w Katowicach. Kierownik tamtejszego USC odmówił jednak rodzicom, którzy chcieli nazwać swoje dzieci: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana czy Batman.

Fantazja rodziców, jeśli chodzi o nadawanie imion, nie zna granic. Przekonać o tym mogą się niejednokrotnie pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego. 

 

Imiona męskie

 

Jak wynika z danych USC w Katowicach, w 2019 r. w tym mieście pojawiło się 147 Janów. Jaś awansował z drugiej pozycji, którą zajął w poprzednim roku – poinformował w czwartek naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w katowickim magistracie Maciej Stachura.

 

- Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 20 lat Jakub przestał być najpopularniejszym imieniem dla chłopców. Spadł na trzecią pozycję, tuż za Franciszkiem. Z kolei najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki, na ósme miejsce, po raz pierwszy awansował Leon – powiedział kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach Mirosław Kańtor. W pierwszej dziesiątce imion męskich znaleźli się też: Filip, Szymon, Aleksander, Adam i Mikołaj.

 

Bez Krystyn i Barbar

 

Zuzanna została najpopularniejszym imieniem żeńskim już drugi rok z rzędu - w minionych dwunastu miesiącach otrzymało je aż 147 dziewczynek z Katowic. Na drugim miejscu znalazła się Hania, która triumfowała dwa lata temu, a na kolejnych miejscach Alicja, Zofia, Julia, Maja, Emilia, Lena, Pola i Amelia. Julia, Zosia, Alicja, Maja i Lena zachowały swe pozycje sprzed roku. Pola i Amelia awansowały do pierwszej dziesiątki.

 

ZOBACZ: Dzień po porodzie wszystkie krakowskie sześcioraczki mają już imiona

 

- Jako ciekawostkę można podać, że ani razu nie nadano imienia Krystyna czy Barbara, które kiedyś w naszym mieście były popularne – podkreśla Kańtor.

 

Rzadkie imiona

 

W Katowicach nadano w 2019 r. także rzadko spotykane imiona, jak Merida, Sofija, Malina, Alp, Horyw, Wiliam i Wiedzimin.

 

Kierownik USC odmówił z kolei rodzicom, którzy chcieli nadać swym dzieciom imiona: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana czy Batman.

 

Co mówi prawo?

 

Zgodnie z przepisami Prawa o aktach stanu cywilnego, które weszły w życie w marcu 2015 r., rodzice mogą nadawać dzieciom również imiona obcego pochodzenia. Imię nadane dziecku nie może być natomiast zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

 

Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie