Unia Europejska przedłuża sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy

Świat
Unia Europejska przedłuża sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy
Polsat News

UE podjęła w czwartek decyzję o przedłużeniu o kolejne sześć miesięcy sankcji wobec 170 osób i 44 podmiotów ze względu na działania, podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Obecne sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie, obejmują 170 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

Zamrożenie aktywów dotyczy 44 firm i organizacji.

 

Sankcje te obowiązują od marca 2014 r. Poprzednim razem zostały przedłużone w marcu 2019 r. – do 15 września 2019 r. W czwartek sankcje zostały przedłużone do 15 marca 2020 r.

 

Stosowne akty prawne zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym 13 września 2019 r.

 

Dodatkowo w marcu w odpowiedzi na eskalację napięć w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim oraz na naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego UE objęła sankcjami ośmiu rosyjskich urzędników (formalnie jest to inna decyzja).

 

Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też inne unijne środki, m.in. sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki oraz sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola, ograniczone do tych terytoriów.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie