Książka zamiast biletu. Kandydat do sejmu chce, aby za przejazd w komunikacji płacić... czytaniem

Kultura
Książka zamiast biletu. Kandydat do sejmu chce, aby za przejazd w komunikacji płacić... czytaniem
Facebook.com/Józef Lassota

Były prezydent Krakowa Józef Lassota, który kandyduje w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, zaproponował, aby pasażerowie komunikacji miejskiej za darmo jeździli tramwajem lub autobusem. Wystarczy, aby podczas podróży czytali książki. Polityk chce, aby dobra lektura zastąpiła bilet w publicznych środkach transportu.

Były prezydent Krakowa w latach 1992-1998, a obecnie poseł i kandydat w wyborach do sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej Józef Lassota, proponuje, aby czytający pasażerowie jeździli za darmo każdego ósmego dnia miesiąca. Podobną akcję przeprowadziły 8 września władze Wrocławia z okazji Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji.


"Książka dodaje seksapilu"


Polityk argumentuje swój pomysł tym, że czytanie książek stymuluje umysł, uspokaja oraz poprawia sen. Dodatkowo - jak przekonywał Lassota - dobra książka "wzbudzi empatię oraz doda seksapilu". Polityk podkreślił, że lektury pogłębiają wiedzę, wzbogacają słownictwo, poprawiają pamięć, ćwiczą myślenie analityczne, opóźniają demencję, spowalniają rozwój choroby Alzheimera, rozwijają empatię, dodają seksapilu.


Lassota nie kryje, że martwią go spadające statystyki dotyczące czytelnictwa wśród Polaków. Najbardziej zależy mu na rozpropagowaniu nawyku czytania literatury wśród młodych ludzi.

 

Powołał się na badania Biblioteki Narodowej, zgodnie z którymi w Polsce w latach 2014-2018 znacząco spadła liczba osób czytających książki.

 

W 2018 r. czytanie przynajmniej jednej pozycji w ciągu roku zadeklarowało tylko 37 proc. respondentów, przy czym w 2004 r. było to jeszcze 58 proc. Oznacza to, że aż 63 proc. respondentów nie przeczytało żadnego tytułu. 35 proc. respondentów przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek.


Polityk wysłał w tej sprawie postulat do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego oraz miejskich radnych. 


Trzeba mierzyć siły na zamiary

 

- Idea jest szczytna, ale trzeba się liczyć z możliwościami finansowymi i jest pytanie, czy Kraków mógłby sobie na takie rozwiązania pozwalać, tym bardziej, że podobne pomysły pewnie by pączkowały. To słuszna idea, ponieważ jesteśmy Miastem Literatury UNESCO i staramy się jak najwięcej robić, aby promować czytelnictwo - powiedziała rzeczniczka prezydenta miasta Krakowa Monika Chylaszek.

 

Józef Lassota ubiega się o reelekcję w okręgu krakowskim.

emi/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie