Pilne spotkanie ws. koronawirusa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa

Polska
Pilne spotkanie ws. koronawirusa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
PAP/EPA/YUAN ZHENG
Resort zdrowia podnosi, że w Polsce nie stwierdzono dotąd przypadku koronawirusa i zaleca spokój

Sytuacja związana z koronawirusem będzie tematem roboczego spotkania, które z udziałem przedstawicieli ministerstw i instytucji odbędzie się we wtorek w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa - poinformowała w poniedziałek szefowa Wydziału Polityki Informacyjnej RCB Anna Adamkiewicz.

Spotkanie rozpocznie się przed południem w siedzibie RCB w Warszawie. W rozmowie uczestniczyć będą przedstawiciele ministerstw: spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, zdrowia oraz infrastruktury, a także przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Lotniska Chopina.

 

Jak powiedziała Adamkiewicz, spotkanie ma odbywać się na szczeblu roboczym. Poświęcone będzie omówieniu sytuacji związanej z koronawirusem, wymianie bieżących informacji i ewentualnej rekomendacji podjęcia pewnych działań.

 

Resort zdrowia zaleca spokój

 

W poniedziałek sytuację epidemiologiczną związaną z koronawirusem omówił minister zdrowia Łukasz Szumowski z szefem GIS Jarosławem Pinkasem. Resort zdrowia podnosi, że w Polsce nie stwierdzono dotąd przypadku koronawirusa i zaleca spokój.

 

ZOBACZ: Czy można zarazić się koronawirusem przez przesyłkę z Chin? Eksperci wyjaśniają

 

Koronawirus, który prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 roku w Wuhanie, zabił dotychczas w Chinach 81 osób – przekazały w poniedziałek chińskie władze. Na świecie wykryto już ponad 2 800 przypadków zakażenia, z czego zdecydowaną większość w ChRL.

 

Biuro rzecznika prasowego MSZ poinformowało w poniedziałek PAP, że 19 Polaków, którzy przebywają obecnie w mieście Wuhan w Chinach, chce wrócić do Polski. Polskie służby konsularne uczestniczą w koordynacji działań państw UE na rzecz wyjazdu zainteresowanych polskich obywateli z Wuhan.

 

Polscy studenci nadal przebywają w Wuhan

 

Dotychczas z Wuhan wróciło dziesięcioro polskich studentów z Politechniki Rzeszowskiej. Czworo spośród nich trafiło do szpitala w woj. podkarpackim, wszyscy zostali przebadani pod kątem stanu zdrowia i - jak podał podkarpacki sanepid - są zdrowi. W Wuhan przebywa jeszcze m.in. 10 studentów Politechniki Rzeszowskiej.

 

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest najwięcej przypadków śmiertelnych nowego koronawirusa. Resort dyplomacji odradza natomiast wszelkie podróże do prowincji Hubei w Chinach, a na pozostałym terytorium kraju zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

 

MSZ rekomenduje również obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

 

Sytuację związaną z konawirusem monitorują służby Lotniska Chopina. Rzecznik portu Piotr Rudzki powiedział, że służby lotniska stosują się w tej sprawie do zaleceń europejskich i światowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia. Port jest przygotowany na zagrożenia epidemiologiczne - zapewnił.

 

"Źródłem wirusa był targ z owocami morza"

 

Eksperci potwierdzili, że źródłem nowego wirusa był targ z owocami morza i innymi rodzajami żywności w Wuhanie – podała w poniedziałek państwowa chińska telewizja CCTV. Według niej potwierdzono również, że wirus "przeskoczył" na człowieka z któregoś z dzikich zwierząt, jakimi tam nielegalnie handlowano.

 

ZOBACZ: Koronawirus z Wuhan jest coraz silniejszy. Eksperci o "ryzyku mutacji"

 

Objawy zakażenia to gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie