Trzęsienie ziemi w Turcji. Podano aktualną liczbę ofiar, polski prezydent złożył kondolencje

Świat
Trzęsienie ziemi w Turcji. Podano aktualną liczbę ofiar, polski prezydent złożył kondolencje
PAP/EPA/STR
Od piątku pod gruzami znaleziono 45 żywych osób. Ponadto 76 budynków zawaliło się.

Do co najmniej 38 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,7 we wschodniej Turcji - podały w niedzielę tureckie władze. Rannych jest ok. 1600 osób. Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje w depeszy skierowanej do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w związku z ofiarami trzęsienia ziemi. Zapewnił również o solidarności Polski z narodem tureckim.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o trzęsieniu ziemi we wschodniej Turcji, w wyniku którego śmierć poniosło 35 osób, a ponad 1600 zostało rannych. W tym niezwykle trudnym czasie składam Panu Prezydentowi, w imieniu narodu polskiego oraz własnym, najszczersze wyrazy współczucia. Zapewnił również o modlitwie za wszystkich tych, którzy stracili życie, za rannych i bliskich ofiar. Wszystkim poszkodowanym życzę szybkiego powrotu do zdrowia" - czytamy w depeszy kondolencyjnej opublikowanej na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

 

Pod gruzami znaleziono żywych

 

Poprzedni oficjalny bilans mówił o co najmniej 31 zabitych. Według rządowej agencji ds. katastrof i sytuacji nadzwyczajnych AFAD od piątku pod gruzami znaleziono 45 żywych osób. Ponadto 76 budynków zawaliło się, a ponad 1521 domów zostało poważnie uszkodzonych, głównie w mieście Sivrice w prowincji Elazig i w sąsiedniej prowincji Malatya. Dodatkowo 12 budynków jest przeznaczonych do rozbiórki.

 

ZOBACZ: Nowa Zelandia: zatrzęsło się miasto, klif spadł do morza

 

Turecki minister zdrowia Fahrettin Koca poinformował, że 34 osoby zginęły w Elazig, a cztery w Malatyi. Obecnie w szpitalach przebywają 104 osoby, a 13 z nich jest na oddziale intensywnej terapii.

 

500 tys. dolarów na pomoc w nagłych wypadkach

 

Minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu oświadczył, że osoby, które ucierpiały z powodu trzęsienia ziemi, od poniedziałku zaczną otrzymywać wsparcie finansowe. AFAD poinformowała, że przekazała 3 miliony lirów (ponad 500 tys. dolarów) na pomoc w nagłych wypadkach do każdej z gmin w Elazig i Malatyi.

 

Soylu dodał, że operacja ratunkowa została w dużej mierze zakończona. AFAD podała, że ratownicy nadal pracują tylko w jednym miejscu w Elazig, gdzie trwają poszukiwania trzech zaginionych osób.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Turcji. Chwile grozy podczas programu na żywo [WIDEO]

 

Ziemia zatrzęsła się w piątek pod wieczór. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Sivrice, ok. 550 km na wschód od stolicy kraju, Ankary. Po głównym trzęsieniu, które odczuwalne było w Syrii, Gruzji, Armenii i Libanie, nastąpiło ponad 270 wstrząsów wtórnych, w tym 12 o magnitudzie 4.

 

Ostatnie takie trzęsienie 9 lat temu 

 

Ostatnie potężne trzęsienie ziemi w Turcji, o magnitudzie 7,1, nastąpiło w 2011 r. we wschodniej prowincji Van; zginęło wówczas ponad 600 osób.

 

Ponad 17 tys. osób zginęło w sierpniu 1999 roku, kiedy trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 nawiedziło miasto Limit, 90 km na południowy wschód od Stambułu w zachodniej Turcji. Około 500 tysięcy ludzi pozostało wówczas bez dachu nad głową.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie