Trzęsienie ziemi w Turcji. Chwile grozy podczas programu na żywo [WIDEO]

Świat
Trzęsienie ziemi w Turcji. Chwile grozy podczas programu na żywo [WIDEO]
Reuters
Zdezorientowani prowadzący nie opuścili stanowisk i dokończyli program

Chwile grozy podczas programu na żywo w tureckiej telewizji. Kamery zarejestrowały moment, kiedy zatrzęsła się ziemia. Początkowo zdezorientowani prowadzący nie opuścili jednak stanowisk i dzielnie dokończyli program.

Co najmniej 21 osób zginęło w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w piątek wieczorem wschodnią Turcję - poinformowały miejscowe władze. Trzęsienie miało magnitudę 6,8, a jego epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Sivrice w prowincji Elazig, ok. 550 km na wschód od Ankary.

 

Wideo: zdezorientowani prowadzący nie opuścili stanowisk i dokończyli program

 

  

 

Poprzedni bilans mówił o co najmniej 18 zabitych w prowincji Elazig i w sąsiedniej prowincji Malatya. 1030 osób zostało rannych.

 

400 zespołów ratowników i drony w akcji

 

Na miejsce tragedii wysłano ponad 400 zespołów ratowników, którzy przeszukują zawalone i spalone budynki w poszukiwaniu żywych osób. Do akcji włączono również drony.

 

- Przygotowujemy się do wysłania kolejnych zespołów w razie potrzeby - zapewnił Recep Salci z Tureckiego Stowarzyszenia Poszukiwania i Ratownictwa (AKUT). Główne tureckie firmy telekomunikacyjne ogłosiły, że zapewnią mieszkańcom dotkniętych obszarów bezpłatne usługi telefoniczne i internetowe.

 

ZOBACZ: Silne trzęsienie ziemi w Turcji, są ofiary śmiertelne. Rośnie liczba ofiar

 

Setki bez dachu nad głową

 

Kompletnie zniszczonych zostało 30 budynków, wiele innych jest uszkodzonych. Władze na razie odradzają powroty do miejsc zamieszkania, w związku z tym setki osób jest bez dachu nad głową. Do ich dyspozycji oddano miejscowe hale sportowe, szkoły i inne obiekty użyteczności publicznej.

 

Po głównym trzęsieniu, które odczuwalne było w sąsiednich krajach - Syrii, Gruzji, Armenii i Libanie, nastąpiło ponad 30 wstrząsów wtórnych. Minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu ocenił trzęsienie jako wydarzenie na "poziomie 3" zgodnie z planem reagowania kryzysowego w tym kraju. Oznacza to, że obszarom dotkniętym kataklizmem niezbędna jest pomoc na poziomie krajowym. Kolejny poziom oznacza, że Turcja może zwrócić się o pomoc międzynarodową.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Meksyku. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

 

Prawie 7 stopni w skali Richtera

 

Do trzęsienia ziemi doszło o godz. 20:55 czasu miejscowego (18:55 w Polsce). Turecka agencja zarządzania kryzysowego podała, że trzęsienie miało magnitudę 6,8. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) oszacowało jego siłę na 6,9, a tureckie centrum sejsmologiczne Kandilli - na 6,5.

 

W 2010 roku w trzęsieniu ziemi w prowincji Elazig zginęły 42 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Siłę wstrząsów oceniono wtedy na 6,1. Potem nastąpiło jeszcze ponad 30 wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy oszacowano na 5,5.

 

Ostatnie potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Turcję (7,1 w skali Richtera), miało miejsce w 2011 r. we wschodniej prowincji Van. Zginęło wówczas ponad 600 osób.

msl/ Reuters, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie