Najdłuższy samolot pasażerski na świecie. Boeing 777x po pierwszym locie

Technologie
Najdłuższy samolot pasażerski na świecie. Boeing 777x po pierwszym locie
Reuters
W USA w sobotę odbył się pierwszy testowy lot nowego Boeinga

Amerykański samolot pasażerski Boeing 777X, będący najnowszym modelem dwusilnikowych szerokokadłubowych odrzutowców dalekiego zasięgu serii 777, wystartował w sobotę z fabrycznego lotniska w Seattle. Było to pierwszy lot maszyny.

Start odbył się o godzinie 10:09 rano czasu lokalnego (19:09 czasu polskiego). Trwał 4 godziny, tym samym inaugurując wielomiesięczne próby certyfikacyjne i eksploatacyjne. Pierwsza seryjna maszyna ma zostać dostarczona liniom lotniczym Emirates w 2021 roku. Oznacza to jednoroczne opóźnienie, którego przyczyną była konieczność uzupełnienia pierwotnego projektu o niezbędne modyfikacje.

 

 

WIDEO: Pierwsze lądowanie Boeinga 777x

  

 

ZOBACZ: LOT odmawia wypłaty odszkodowania polskiemu pasażerowi? "To manipulacja faktami"

 

Największe silniki, składane skrzydła

 

Nowa maszyna, dla której przewidziano oficjalną nazwę 777-9x, jest obecnie najdłuższym samolotem pasażerskim. Od dotychczasowej "królowej", czyli Boeinga 747-8i (nazywanego "Queen of the skies") jest dłuższy o 40 cm. 

 

Wyróżniają go również składane końcówki skrzydeł, pozwalające na wykorzystywanie tych samych miejsc parkingowych na lotniskach, z których korzystają mniejsze maszyny oraz największe silniki, jakie zainstalowano kiedykolwiek w cywilnym samolocie. Te produkowane przez amerykańską firmę General Electric silniki mają obrys wlotu zdolny pomieścić kadłub Boeinga 737 MAX.

 

 

ZOBACZ: PLL LOT zmienił status na "w związku". Lotnisko życzy "najlepszego na nowej drodze życia"

 

Na rynku samolotów dalekiego zasięgu o pojemności około 360 pasażerów konkurentem Boeinga 777-9 jest Airbus A350-1000, który wszedł do eksploatacji w 2018 roku.

ac/luq/ PAP, bbc.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie