Mucha: rzecznik KE nie ma podstawy do wypowiadania się o statusie polskiego TK

Polska
Mucha: rzecznik KE nie ma podstawy do wypowiadania się o statusie polskiego TK
Polsat News
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha był gościem "Śniadania w Polsat News"

- Rzecznika Komisji Europejskiej nie niema żadnej podstawy, żeby wypowiadać się na temat statusu polskiego Trybunału Konstytucyjnego – powiedział w niedzielę w Polsat News zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Minister Mucha odniósł się w ten sposób do piątkowej wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda, który oświadczył, że KE nie ma wątpliwości, co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

 

- To absolutnie niedopuszczalna wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej – ocenił Mucha w programie "Śniadanie w Polsat News". - To nie jest stanowisko Komisji Europejskiej, to jest wypowiedź rzecznika, który nie niema żadnej podstawy, żeby wypowiadać się na temat statusu polskiego Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił.

 

"Tego rodzaju działanie jest niedopuszczalne"

 

W ocenie zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta, "słuszną decyzję podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wzywając przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce". - Nie może być tak, że rzecznik Komisji Europejskiej, urzędnik, będzie komentował rozwiązania ustrojowe przyjęte w konstytucji z 1997 r. Tego rodzaju działanie jest niedopuszczalne – stwierdził Mucha.

 

WIDEO: fragment programu "Śniadanie w Polsat News"

  

 

ZOBACZ: Wiceminister Janusz Kowalski: mam w nosie tych 60 profesorów, bo ja jestem za Polakami

 

W związku z wypowiedzią Wiganda, w sobotę do MSZ został wezwany w trybie pilnym szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda.

 

- Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika KE jako całkowicie niedopuszczalną - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z Prawdą.

luq/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie