Silne trzęsienie ziemi w Turcji, są ofiary śmiertelne. Rośnie liczba ofiar

Świat
Silne trzęsienie ziemi w Turcji, są ofiary śmiertelne. Rośnie liczba ofiar
PAP/EPA/ISMAIL SEN

Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek wieczorem wschodnią Turcję - poinformowały miejscowe władze. Trzęsienie miało magnitudę 6,8, a jego epicentrum znajdowało się w prowincji Elazig, ok. 550 km na wschód od Ankary.

W Elazig zginęło osiem osób, sześć w sąsiedniej prowincji Malatya. Miejscowe władze informują o setkach osób rannych. Po głównym trzęsieniu, które odczuwalne było w sąsiednich krajach, nastąpiło wiele wstrząsów wtórnych.

 

Do trzęsienia ziemi doszło o godz. 20.55 czasu miejscowego (18.55 w Polsce). Turecka agencja zarządzania kryzysowego podała, że miało ono moc 6,8. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) oszacowało jego siłę na 6,9, a tureckie centrum sejsmologiczne Kandilli - na 6,5.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Meksyku. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

 

Hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 10 km ok. 200 km na północny wschód od miasta Gaziantep, zaś epicentrum w pobliżu miasteczka Sivrice we wschodniej części prowincji Elazig, ok. 550 km na wschód od stołecznej Ankary.

 

Ofiary śmiertelne

 

Gubernator Elazig - Cetin Oktay Kaldirim - powiedział telewizji NTV, że w tej prowincji zginęły trzy osoby. Kolejnych pięć osób zmarło w Malatya - podała agencja Anatolia, powołując się na gubernatora Aydina Barusa.

 

Co najmniej 225 osób zostało rannych w prowincji Elazig, a 90 w sąsiedniej prowincji Malatya.

 

Turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu powiedział telewizji NTV, że trwa akcja ratunkowa na miejscu zawalonego kilkupiętrowego budynku w mieście Maden w Elazig. Cuma Telceken z lokalnych władz przekazał, że pod dwoma zawalonymi budynkami w Maden może znajdować się siedem osób.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi na Górnym Śląsku. "Był odczuwalny w wielu miastach"

 

Minister poinformował też, że cztery lub pięć budynków zawaliło się w Sivrice. Tam też zostały ranne dwie osoby.

 

Szef resortu obrony Hulusi Akar powiedział dziennikarzom, że nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych w Sivrice, ale w trzęsieniu ziemi mogli zginąć mieszkańcy wiejskich obszarów wokół miasteczka. Zapewnił, że żołnierze pozostają w stanie gotowości. Na miejsce wysłano grupy ratowników - podała agencja Anatolia.

 

Niebezpiecznie w innych krajach

 

Wstrząsy oprócz Turcji były odczuwane też w Iraku, Syrii, Libanie, Izraelu, co ilustruje poniższa mapa. 

 

 

Później wystąpiło kilka wstrząsów wtórnych, których siłę szacuje się na 5,1-5,4.

 

- Było strasznie, przewróciły się na nas meble. Uciekliśmy na zewnątrz - powiedziała agencji AFP Melahat Can, mieszkanka miasta Elazig.

 

W 2010 roku w trzęsieniu ziemi w prowincji Elazig zginęły 42 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Siłę wstrząsów oceniono wtedy na 6,1. Potem nastąpiło jeszcze ponad 30 wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy oszacowano na 5,5.

 

Wstrząsy o magnitudzie 5,6 nawiedziły niedawno stan Oaxaca w południowym Meksyku - podało Krajowe Centrum Sejsmologiczne Meksyku. 

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Meksyku. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

 

Leżący w obszarze, gdzie styka się pięć płyt tektonicznych, Meksyk jest jednym z państw świata o najsilniejszej aktywności sejsmicznej.

 

We wrześniu 2017 r. doszło tam do dwóch trzęsień, które pociągnęły za sobą prawie 500 ofiar śmiertelnych. Było to najtragiczniejsze w skutkach wydarzenie tego rodzaju od czasu kataklizmu z 1985 r., gdy wstrząsy o magnitudzie 8,1 spowodowały śmierć, według różnych szacunków, od 5 tys. do 40 tys. osób. 

emi/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie