Zychowicz: po atakach Putina na Zachodzie uruchomiło się wielu polskich przyjaciół

Polska
Zychowicz: po atakach Putina na Zachodzie uruchomiło się wielu polskich przyjaciół
Polsat News

Wszyscy Polacy ratowali Żydów, czy też antysemityzm był powszechny i nadal jest obecny? Ostatnie dni to ciągłe kłamstwa Władimira Putina o roli Polski w II wojnie światowej. W "Skandalistach" spotkali się dziś: autor bestsellerowych książek historycznych Piotr Zychowicz, artysta Rafał Betlejewski, polityk Konfederacji Sławomir Mentzen i polski Żyd, aktywista - Dawid Gurfinkiel.

W trakcie programu Agnieszka Gozdyra przypomniała wypowiedź Mentzena z maja ubiegłego roku. - Trzeba mówić ludziom, że Żydzi dostaną naszą polską ziemię (...) Myślą państwo, że jak już dostaną tę polską ziemię, to będą sami ją uprawiać? Oni zatrudnią Polaków. Założą Polakom chomąto i będą uprawiać nimi pole - mówił Mentzen podczas spotkania w Krakowie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

 

Wideo: Czy wszyscy Polacy ratowali Żydów, czy też antysemityzm był powszechnym zjawiskiem i czy nadal jest obecny?

 

  

 

Zapytał też, czy to "bardziej przerażająca wizja". - Ja bym nie chciał mieć takiego chomąta i uprawiać pola Żydowi. Tak trzeba mówić, to bardziej emocjonalny przekaz, lepiej trafia do człowieka, zwłaszcza do naszych wyborców - stwierdził.

 

ZOBACZ: "Putin wykorzystuje historię dla własnej polityki". Jest komentarz do słów Kaczyńskiego

 

W "Skandalistach" Mentzen wytłumaczył, że była to "parafraza dialogu z filmu »Chłopaki nie płaczą«". - Czy pana śmieszy ten żart? - zapytała prowadząca Dawida Gurfinkiela. - W żadnym wypadku - zapewnił.

 

"Można żartować na najróżniejsze tematy"

 

- Czy jest pan w stanie wskazać jedną jakąkolwiek antysemicką wypowiedź, która nie była żartem? - zwrócił się do niego Mentzen.

 

- Jestem zwolennikiem wolności słowa, swobody badań historycznych. Uważam, że można żartować na najróżniejsze tematy. Znamy filmy, w których żartowano z holokaustu czy II wojny światowej. Po 70 latach (od tych wydarzeń - red.) jest to dopuszczalne - uznał Mentzen.

 

ZOBACZ: Waszczykowski: Putin jest przewidywalny. Tam gdzie może nam zaszkodzić, będzie szkodził

 

Agnieszka Gozdyra zapytała też Gurfinkiela, co to znaczy być "polskim Żydem". - Mieć możliwość modlić się za polski naród. Polacy i Żydzi są ze sobą zazębieni, to dwa powiązane narody; to tysiąc lat historii - stwierdził gość "Skandalistów".

 

- Ten problem z Putinem i Rosją nie jest tak duży. To ostatni człowiek, który mógłby być odbierany jako wiarygodne źródło dotyczące historii. To było widać, gdy Putin kolejne szarże na Polskę przypuszczał, to w gazetach na Zachodzie uruchomiło się wielu przyjaciół Polski i osób nam przychylnych - stwierdził Piotr Zychowicz. - Trzeba jednak reagować na te oczywiste kłamstwa - dodał Zychowicz.

 

"Putin świetnie opanował wojnę psychologiczną"

 

- Putin jest czekistą i świetnie opanował wojnę psychologiczną. Putin myśli, że Polacy to taka małpa w klatce i za każdym razem, kiedy kopnie w klatkę, małpa będzie podskakiwać i piszczeć. Chodzi o to, aby Polacy tego nie robili. Trzeba spokojnie pokazywać, w których miejscach Putin mija się z prawdą. W swoich ostatnich wypowiedziach Putin przedstawia się nie jako prezydent Rosji, tylko prezydent "tworu postsowieckiego". Jest obrońcą honoru Armii Czerwonej, ale wychodzi na to, że NKWD, Stalina i wszystkiego, co wtedy było, również - dodał. 

 

ZOBACZ: "Nowa interpretacja Armii Czerwonej i nowy obraz Rosji". Komentarze do wystąpienia Putina

 

- Wydaje mi się, że sentymenty (wobec kultury żydowskiej) są zróżnicowane. Wraz z Dawidem Gurfinkielem pojechaliśmy do Węgowa, na granicy Mazowsza i Podlasia. Tam dokonywała się rzeź, spustoszenie, grabież. Tam próbowaliśmy wyrazić swój sentyment do cywilizacji, która zniknęła (...) Miasto okazało się być wrogie. To jest rzecz, której się nie nauczyliśmy: nie potrafimy mówić o Holokauście i jakie są nasze doświadczenia - mówił Betlejewski.

wka/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie