W Małopolsce i na Śląsku mobilizują do wymiany "Kopciuchów". Ruszył pilotaż

Polska
W Małopolsce i na Śląsku mobilizują do wymiany "Kopciuchów". Ruszył pilotaż
Zdj. ilustracyjne/Polsat News
W połowie stycznia ruszył dwumiesięczny pilotaż z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk).

Spotkania z mieszkańcami, dyżury konsultacyjne czy pomoc przy pozyskaniu pieniędzy na wymianę pieca i termomodernizację - zakłada pilotaż współpracy dwóch gmin ze Śląska i Małopolski, który rozpoczął NFOŚiGW, w ramach programu "Czyste Powietrze".

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny poinformował, że w połowie stycznia ruszył dwumiesięczny pilotaż z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk).

 

Profesjonalne doradztwo

 

- Fundusz finansuje projekt pilotażowy z dwoma gminami, który ma na celu na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu "Czyste Powietrze" - powiedział. Wyjaśnił, że rezultatem pilotażu ma być wypracowanie modelu współpracy NFOŚiGW z samorządami przy realizacji programu antysmogowego "Czyste Powietrze".

 

ZOBACZ: "Jesteśmy tym, czym oddychamy". Fundacja Polsat o tym, jak smog wpływa na zdrowie chorych dzieci

 

Szef Funduszu wskazał, że nie każdy potencjalny beneficjent programu potrafi sięgnąć po pieniądze na wymianę starego pieca, modernizację instalacji grzewczej, ocieplenie domu jednorodzinnego czy wymianę okien i drzwi.

 

- Doświadczenie pokazuje, że potrzeba profesjonalnego doradztwa. A nawet poprowadzenia potencjalnych beneficjentów niemal za rękę przez procedurę prawidłowego wypełnienia i złożenia wniosku o dotację na ekoinwestycję. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawdza, jakie rezultaty przyniesie takie kompleksowe wsparcie - dodał Woźny.

 

Dwumiesięczny pilotaż

 

Zabierzów i Wilkowice to gminy wiejskie – z przeważającą zabudową jednorodzinną – usytuowane na terenach o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce.

 

Fundusz wyjaśnił, że dwumiesięczny pilotaż – realizowany na podstawie umowy z firmą pomagającą przy wypełnieniu wniosków o dofinansowanie – obejmuje bezpłatne działania informacyjno-doradcze kierowane są do wszystkich mieszkańców dwóch samorządów.

 

ZOBACZ: "Kopciuchy" wymieniamy, ale zbyt powoli. Raport Polskiego Alarmu Smogowego

 

Odbędą się również po dwa spotkania informacyjne w każdej z gmin, prowadzone będą dyżury konsultacyjne, a nawet doradztwo w indywidualnych domach. Konsultanci "Czystego Powietrza" będą pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w Krakowie i Katowicach. - W ten sposób pozyskamy dodatkowych beneficjentów, którzy ze względu na brak wiedzy, obawę przed formalnościami czy brak mobilności do tej pory nie skorzystali z programu. Wyciągniemy też wnioski, czy ten sposób działania przyniesie wymierne korzyści - dodał Piotr Woźny.

 

Dotacje

 

Fundusz poinformował ponadto, że do porozumienia o współpracy Funduszu, wojewódzkich funduszy (operatorzy programu) z samorządami przystąpiło ponad 630 gmin.

 

W ramach programu "Czyste Powietrze" można występować o dotacje i pożyczki na termomodernizację domu i wymianę pieca grzewczego. Rząd zaplanował przeznaczyć na program 103 mld zł w ciągu 10 lat.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie