"Jesteśmy tym, czym oddychamy". Fundacja Polsat o tym, jak smog wpływa na zdrowie chorych dzieci

Polska
"Jesteśmy tym, czym oddychamy". Fundacja Polsat o tym, jak smog wpływa na zdrowie chorych dzieci
Polsat News
Agnieszka Grzegorczyk i Bartosz Kwiatek

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci to temat, którym w najbliższą niedzielę zajmie się program Fundacji Polsat "Jesteśmy dla dzieci". O szczegółach na antenie Polsat News opowiedzieli Agnieszka Grzegorczyk, członek zarządu Fundacji i prowadzący program Bartosz Kwiatek.

Grzegorczyk podkreśliła, że wpływ jakości powietrza na zdrowie najmłodszych, ale też dorosłych jest bardzo poważny. - Jesteśmy tym, czym oddychamy - zaznaczyła.

 

Inwestycja w przyszłość

 

Jak dodała, to nie jest tak, że po jednym spacerze w miastach, gdzie jest zanieczyszczone powietrze dzieci od razu chorują. - To będzie po jakimś czasie. Bardzo istotne jest to, żebyśmy za każdym razem, kiedy chcemy wyjść z dziećmi na spacer, sprawdzali jaka jest pogoda i czy powietrze jest takie, by można było pospacerować - dodała. 

 

- Dobre powietrze i inwestycja w dobre powietrze, to inwestycje w przyszłość - mówił Bartosz Kwiatek. Jak dodał, inwestycją w zdrowie są np. palenie w piecach odpowiednim opałem, czy wyłączanie silnika samochodu podczas postoju samochodu. 

 

Zwrócił też uwagę, że według badań z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku dochodzi do 50 tys. przedwczesnych zgonów.

 

Wpływ na chore dzieci

 

Grzegorczyk zwróciła uwagę, że Fundacja Polsat wielokrotnie spotyka się z dziećmi ze schorzeniami m.in. układu oddechowego. - Dla takich dzieci wyjście na spacer wtedy, kiedy smog jest średni lub duży, jest zagrożeniem, bądź utrudnieniem - wyjaśniła. 

 

Kwiatek dodał, że układ odpornościowy dziecka ze schorzeniami w związku z zanieczyszczeniem powietrza jest dodatkowo osłabiony.  

 

ZOBACZ: Bieg Barbórkowy w Rybniku. Zawodnicy w maskach antysmogowych

 

WIDEO: Fundacja Polsat o wpływie smogu na zdrowie dzieci

  

Jedyny przypadek

 

U 11-letniej Bianki, jednej z bohaterek reportażu, zdiagnozowano mutację genetyczną, która jest jedynym na świecie opisanym przypadkiem. 

 

-  Towarzyszy temu przede wszystkim wyniszczenie wielu narządów, tych ważnych: serca i płuc. Jest niewydolna oddechowo, wspomagana przez respirator, często też musi być wspomagana tlenem - wyjaśnia mama Bianki.

 

- Wszyscy uważają, że Podlasie to zielone płuca Polski, że u nas jest najczystsze powietrze. Być może w mniejszej zabudowie tak, ale w takim mieście, jak Białystok walczymy ze smogiem - dodała. 

 

ZOBACZ: Wielki model płuc alarmuje o smogu w Oświęcimiu

 

Wyjaśniła również, że świadomość wpływu smogu na zdrowie Bianki rosła stopniowo, a z sezonu na sezon grzewczy obserwowali coraz  - gorsze samopoczucie dziewczynki. 

 

Więcej na temat wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci już w niedzielę o godz 13:30 w programie "Jesteśmy dla dzieci" na antenie Polsat News.

pgo/ml/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie