Szpital dla zarażonych koronawirusem powstanie w błyskawicznym tempie. Potem będzie zburzony

Świat
Szpital dla zarażonych koronawirusem powstanie w błyskawicznym tempie. Potem będzie zburzony
PAP/EPA/Yuan Zheng
Rząd koparek i buldożerów. Szpital ma przyjąć ok. tysiąca pacjentów

Chińskie Wuhan walczy z koronawirusem. W ciągu kilku dni władze miasta chcą zbudować szpital, w którym lekarze zajmą się dodatkowym tysiącem pacjentów. Po zakończeniu operacji cały kompleks najprawdopodobniej zostanie zniszczony. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane podczas wybuchu epidemii SARS z 2003 r.

Na plac budowy skierowano 35 koparek i dziesięć buldożerów. Lokalna gazeta "Changjiang Ribao" informuje z kolei, że prace mają zakończyć się do 3 lutego.

 

Szpital zudują "Szybko i tanio"

 

"Wykonanie tego projektu jest rozwiązaniem na niedobory w istniejących już zasobach medycznych. Przez to, że budynek powstaje z prefabrykowanych materiałów nie tylko będzie go łatwo zbudować, ale nie będzie też dużo kosztował" - informuje rządowa gazeta "Changjiang Ribao".

 

ZOBACZ: Koronawirus z Wuhan - przerażające nagrania. "Ludzie mdleją na ulicach"

 

Jedną z firm pracujących na miejscu jest "China State Construction Engineering". Jej przedstawiciele zapewniają, że będą chcieli "przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu". Na miejscu pracuje ponad 100 robotników z firmy.

 

WIDEO: szpital w Wuhan powstaje w błyskawicznym tempie

  

 

Szpital powstaje w pobliżu kompleksu wakacyjnego, pierwotnie przeznaczonego dla lokalnych pracowników. Jest położony w ogrodach nad jeziorem na obrzeżach miasta. Według niepotwierdzonych informacji, kompleks po zakończeniu kuracji i przejściu okresu kwarantanny, zostanie zniszczony.

 

Wyleczono ponad 700 pacjentów

 

Rozwiązanie z ekspresową budową szpitala zastosowano również w 2003 r. podczas epidemii SARS - zespołu ostrej niewydolności oddechowej. W wyniku zarażenia wirusem na całym świecie zginęły wtedy łącznie 774 osoby. Zarazek przedostał się z kolei do 30 krajów.

 

ZOBACZ: Wbrew doniesieniom chińskie Wuhan nie jest odcięte od świata. Nowe ofiary koronawirusa

 

Władze Pekinu wybudowały wówczas szpital w miasteczku w Xiaotangshan dystrykcie Changping. Początkowo przeznaczeniem ośrodka było odciążenie innych szpitali i przyjmowanie nadwyżki pacjentów.

 

Tymczasem w Xiaotangshan samodzielnie wyleczono ponad 700 pacjentów z blisko 5 tys. zarażonych w całym kraju.

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że nowy koronawirus, wywołujący ostre zapalenie płuc, jest zagrożeniem dla Chin, ale powstrzymała się od ogłoszenia epidemii o zasięgu międzynarodowym.

 

Blokada prowincji Hubei

 

Większość przypadków choroby rozpoznano w mieście Wuhan w środkowych Chinach oraz w sąsiadującym z nim Huanggang. W Wuhan, Huanggang i ośmiu innych miastach w prowincji Hubei, w których żyje łącznie ok. 33 mln osób, została wprowadzona blokada komunikacyjna: dworce kolejowe są w dużej mierze zamknięte, loty zostały zawieszone, a na głównych drogach rozmieszczono punkty kontrolne.

 

Podczas gdy większość przypadków zakażeń i wszystkie zgony miały miejsce w Chinach, nowy koronawirus został wykryty również w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: Chora Chinka przyleciała do Europy. Zlekceważyła epidemię nowego wirusa

 

Jest wysoce prawdopodobne, że osoby zakażone przebywają także w Wielkiej Brytanii - podaje agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela tamtejszych władz.

 

Według informacji, do jakich dotarła AFP, stan 177 zakażonych osób jest oceniany jako ciężki. Powołując się na władze medyczne w prowincji Hubei, AFP podała, że w Chinach udało się dotąd wyleczyć 34 osoby, które już opuściły szpital.

 

Władze prowincji Hubei i Guangdong ze stolicą w Kantonie ogłosiły w czwartek pierwszy, najwyższy stopień zagrożenia zdrowia publicznego z powodu nowego wirusa. Do walki z epidemią włączono wojsko i policję.

bas/hlk/ Reuters, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie