Jest decyzja królowej Elżbiety II w sprawie brexitu

Świat
Jest decyzja królowej Elżbiety II w sprawie brexitu
PAP/EPA/WILL OLIVER
Decyzja Elżbiety II zakończyła proces legislacyjny wokół brexitu

Brytyjska królowa Elżbieta II w czwartek wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy regulującej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformował na Twitterze minister ds. brexitu Steve Barclay. Zgoda monarchini oznacza, że kończy się okres procesu legislacyjnego w sprawie brexitu.

Wielka Brytania ma w uporządkowany sposób wystąpić z Unii Europejskiej 31 stycznia. Następnie rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym powinny odbyć się negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE.

 

W środę brytyjska Izba Gmin ostatecznie przyjęła projekt ustawy w sprawie porozumieniu o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Izba Lordów (wyższa izba parlamentu) zdecydowała, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek.

 

Co z Wielką Brytanią po 31 stycznia?

 

Ustawa zatwierdzona przez królową Elżbietę II, nazywana w skrócie WAB, daje prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z Unią Europejską. Porozumienie wynegocjował rząd Borisa Johnsona w połowie października.

 

ZOBACZ: Timmermans napisał "list miłosny" do Wielkiej Brytanii. "Cierpiałem, kiedy zdecydowałaś o odejściu"

 

Wejście w życie WAB jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia. 

 

Samo wystąpienie z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu. Wówczas rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania w praktyce stanie się niegłosującym członkiem Unii.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie