Pasażerowie wylądują w specjalnej części lotniska. W obawie przed koronawirusem

Świat
Pasażerowie wylądują w specjalnej części lotniska. W obawie przed koronawirusem
PAP/EPA/JEROME FAVRE
Pasażerowie lecący z Wuhan do Heathrow wysiądą w specjalnie wydzielonej części terminala

Londyńskie lotnisko Heathrow wprowadzi oddzielne obszary dla pasażerów podróżujących z regionów dotkniętych nowym, wywodzącym się z Chin koronawirusem - poinformował w środę minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps. Z kolei prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "Stany Zjednoczone mają gotowy plan powstrzymania epidemii".

Choć zagrożenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii jest nadal niewielkie, Heathrow jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie i dlatego władze postanowiły podjąć kroki zapobiegawcze. Każdego dnia w tym porcie lotniczym obsługiwanych jest ponad 200 tys. pasażerów, a w środę na Heathrow przylatuje 17 lotów z Chin.

 

ZOBACZ: Koronawirus z Chin dotarł do USA

 

Odosobniona część terminalu

 

Nowe środki dotyczące przylotów będą miały zastosowanie tylko do lotów z chińskiego miasta Wuhan do Londynu Heathrow - poinformowała stacja BBC. Według strony internetowej Heathrow w środę ma wylądować jeden samolot z Wuhan - o godzinie 18.30 czasu londyńskiego. Wyląduje on na odosobnionej części terminalu 4.

 

- Ma to na celu zapewnienie, że przy przylotach bezpośrednio na Heathrow będzie osobny obszar dla osób, które mają przybyć (z dotkniętych obszarów) - powiedział Shapps.

 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Australii? "Czekamy na wyniki"

 

USA "mają plan"

 

Na ewentualną epidemię przygotowuje się również USA.

 

- Stany Zjednoczone mają gotowy plan powstrzymania epidemii koronawirusa - zapewnił w środę w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Donald Trump.

 

- Mamy plan i myślimy, że bardzo dobrze sobie poradzimy. Już bardzo dobrze sobie z tym poradziliśmy. CDC (Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób) jest niesamowite. Bardzo profesjonalne... - powiedział amerykański prezydent.

 

Chińskie epicentrum koronawirusa

 

Wuhan w środkowych Chinach jest epicentrum koronawirusa, który może przechodzić między ludźmi i od jego pojawienia się w grudniu rozprzestrzenił się na inne chińskie miasta, a w ostatnich dniach jego przypadki pojawiły się również w Stanach Zjednoczonych, Tajlandii, Korei Południowej, Japonii i na Tajwanie.

 

Według władz chińskich w tym kraju potwierdzono dotychczas 440 przypadków koronawirusa, w tym dziewięć przypadków śmiertelnych.

 

Shapps powiedział stacji Sky News, że będzie bacznie śledził rozwój sytuacji; dodał, że organ ds. zdrowia publicznego Public Health England podniósł stopień zagrożenia dla ludności z bardzo niskiego do niskiego. Shapps zapowiedział, że po południu minister zdrowia Matt Hancock ogłosi dalsze środki zapobiegawcze.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie