Kobieta prezydentem Grecji. Pierwszy raz w historii

Świat
Kobieta prezydentem Grecji. Pierwszy raz w historii
PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU
Katerina Sakellaropulu jest pierwszą kobietą-prezydentem Grecji

Parlament Grecji wybrał w środę sędzię i prezes najwyższego sądu administracyjnego (STE) Katerinę Sakellaropulu na prezydenta kraju. To pierwsza kobieta obejmująca ten urząd w Grecji.

64-letnia Sakellaropulu zastąpi Prokopisa Pawlopulosa, którego pięcioletnia kadencja prezydencka upływa w marcu.

 

Kandydaturę sędzi wysunął premier Kyriakos Micotakis, którego partia - konserwatywna Nowa Demokracja (ND) - dysponuje w parlamencie bezwzględną większością.

 

 

ZOBACZ: Króliczek Playboya chce zostać prezydentem Chorwacji

 

"Nietypowy przejaw zgodności"

 

Za kandydaturą Sakellaropulu zagłosowało 261 deputowanych w 300-osobowym parlamencie, również przedstawiciele partii opozycyjnych, w tym Koalicji Radykalnej Lewicy pod nzawą Syriza. Reuters zaznacza, że środowe głosowanie było "nietypowym przejawem zgodności w kłótliwym świecie greckiej polityki".

 

Przyjmując wybór, Sakellaropulu podkreśliła, że jest to dla niej "uhonorowanie zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i współczesnych Greczynek".

 

Prezydent pełni w Grecji funkcje reprezentacyjne. Pochodząca z Salonik Sakellaropulu napisała wiele prac dotyczących ochrony środowiska i kieruje stowarzyszeniem zajmującym się prawem w tym obszarze. Jest po rozwodzie. Prywatnie uwielbia koty. 

emi/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie