Atak na Zieloną Strefę w Bagdadzie. Rakiety spadły blisko ambasady USA

Świat
Atak na Zieloną Strefę w Bagdadzie. Rakiety spadły blisko ambasady USA
PAP/EPA/Murtaja Latessf
Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest napięta od kilku tygodni. W poniedziałek w Bagdadzie odbyły się protesty w ochronie cywili

Trzy rakiety typu Katiusza spadły w poniedziałek późnym wieczorem na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w stolicy Iraku Bagdadzie, zwaną potocznie Zieloną Strefą - poinformowały irackie źródła policyjne. Nie ma szkód ani ofiar. W tej samej strefie znajduje się polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne.

Jak pisze agencja Reuters, źródła podały, że rakiety wystrzelono z dzielnicy Zafaranijah pod Bagdadem. Dwie z nich spadły w pobliżu ambasady USA. Na razie nikt nie przyznał się do tego ataku.

 

ZOBACZ: Trzy rakiety spadły na Zieloną Strefę w Bagdadzie

 

Silnie ufortyfikowana Zielona Strefa powstała w 2003 r. Obejmuje obszar 10 km kw. Znajduje się tu wiele urzędów państwowych i zagranicznych ambasad, w tym USA oraz Wielkiej Brytanii. Na terenie tej drugiej swoją siedzibę ma również ambasada RP.

 

Kolejny atak w Zielonej Strefie

 

Podobny atak miał miejsce 8 stycznia. Wówczas w Zielonej Strefie spadły dwie tego samego typu rakiety. Atak także nie spowodował wówczas ofiar. Trzy dni wcześniej dwa pociski rakietowe uderzyły w Zieloną Strefę, a jeden w dzielnicę Dżadrija w Bagdadzie.

 

ZOBACZ: Atak na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w Bagdadzie. Rakiety spadły na "Zieloną Strefę"

 

W ostatnich miesiącach i latach Zielona Strefa była często celem podobnych ataków rakietowych.

 

Był to czwarty ostrzał rakietowy tej dzielnicy od czasu zabicia w Bagdadzie na początku stycznia przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Kilka dni później w odwecie z terytorium Iranu wystrzelono ponad 20 pocisków rakietowych na cele w Iraku, należące do dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim - bazę wojskową Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu, oraz bazę w Irbilu, w irackim Kurdystanie na północy kraju.

ac/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie