Kanada naciska na Iran, by przekazał Francji czarne skrzynki zestrzelonego boeinga

Świat
Kanada naciska na Iran, by przekazał Francji czarne skrzynki zestrzelonego boeinga
facebook.com/JustinTrudeau
Zdaniem Trudeau wobec braku odpowiedniej technologii na własnym terytorium Iran powinien przekazać te urządzenia z zestrzelonego samolotu do analizy we Francji.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział we wtorek, że jego rząd domaga się od Iranu, aby respektował życzenia rodzin ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu w Teheranie co do pochówku ich bliskich oraz przekazał czarne skrzynki boeinga do analizy we Francji.

- Przyznajemy, iż jest to wyzwanie, że Iran nie uznaje podwójnego obywatelstwa (...), ale nalegaliśmy, by bez względu na obywatelstwo respektowane były życzenia rodzin ofiar - powiedział Trudeau.

 

Jak dodał, poszanowanie życzeń rodzin co do pochówku najbliższych, jest zgodne nie tylko z prawem międzynarodowym, ale też z praktykami i zasadami islamu.

 

Życzenia członków rodzin są respektowane

 

Minister spraw zagranicznych Francois-Philippe Champagne powiedział później na osobnej konferencji prasowej, że zgodnie z najnowszymi informacjami od kanadyjskiej delegacji w Iranie, życzenia członków rodzin są respektowane. Poinformował też, że jak dotąd doszło do repatriacji zwłok jednej z ofiar.

 

ZOBACZ: Iran chce sam odczytać czarne skrzynki zestrzelonego samolotu

 

Trudeau wypowiedział się też ponownie na temat czarnych skrzynek. Jego zdaniem, wobec braku odpowiedniej technologii na własnym terytorium Iran powinien przekazać te urządzenia z zestrzelonego samolotu do analizy we Francji.

 

- W społeczności międzynarodowej panuje konsensus, że Francja byłaby odpowiednim miejscem do przesłania tych skrzynek, ale nadal naciskamy na Iran, żeby to zrobił - powiedział.

 

Tego samego zdania są szefowie dyplomacji Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Afganistanu, czyli państw, których obywatele również zginęli w katastrofie - powiedział Champagne podczas swojego briefingu.

 

ZOBACZ: "Nie jeden, a dwa pociski uderzyły w ukraiński samolot". Nowe nagranie z zestrzelenia Boeinga

 

Teheran zwrócił się o przekazanie sprzętu

 

Jak podał wcześniej Reuters, Teheran zwrócił się do USA i Francji o przekazanie sprzętu, który pozwoliłby pobrać informacje z czarnych skrzynek, gdyż sam nie posiada takich urządzeń. Irańska prośba o sprzęt została wysłana do francuskiej agencji badającej wypadki samolotowe BEA i amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu.

 

 

Iran potwierdził we wtorek, że Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła 8 stycznia dwie rakiety w kierunku samolotu ukraińskich linii lotniczych, który następnie rozbił się pod Teheranem. Zginęło 176 osób, wszystkie znajdujące się na pokładzie - głównie Irańczycy i Kanadyjczycy. Kanada straciła 57 obywateli i 29 osób z prawem do stałego pobytu w tym kraju.

 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie