"Droga, którą wybrały obie strony, nie prowadzi do niczego". Będzie okrągły stół ws. sądów

Polska
"Droga, którą wybrały obie strony, nie prowadzi do niczego". Będzie okrągły stół ws. sądów
Polsat News
Prof Michał Kleiber

- Należy uznać, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. Natomiast trzeba rozmawiać o tym, jak ją przeprowadzić, żeby to było skuteczne mówił na antenie Polsat News prof. Michał Kleiber, jeden z inicjatorów "sądowego okrągłego stołu", przy jakim mając zasiąść pod koniec stycznia przeciwnicy i zwolennicy ustaw reformujących sądownictwo.

O zamiarze zwołania "okrągłego stołu" informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

 

"Jeśli potwierdzą swój udział zaproszeni goście, między innymi prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, zainteresowani ministrowie, w Warszawie odbędzie się okrągły stół na temat przełamania pata w sprawie ustaw sądowych z udziałem niezależnych ekspertów i opozycji. Do wspólnego stołu zasiądą przeciwnicy i zwolennicy spornych nowelizacji, w tym przedstawiciele stowarzyszeń sędziów nieuznających rozwiązań zwanych kagańcowymi" - podaje "Rz".

 

ZOBACZ: "Okrągły stół" ws. sądownictwa w Sejmie. Bez przedstawicieli PiS

 

W rozmowie z gazetą informację tę potwierdza jeden z inicjatorów spotkania, były minister i prezes PAN prof. Michał Kleiber. "Spotkanie, co do którego panuje dzisiaj powszechny sceptycyzm, a które mnie wydaje się niezbędne, odbędzie się w Pałacu Staszica pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk" - mówi prof. Kleiber i dodaje, że "w kraju z deficytem wspólnych autorytetów PAN to chyba jedno z nielicznych forów, na których można rozmawiać merytorycznie".

 

"Słyszę ze wszystkich stron, że reforma jest potrzebna"

 

Dwa tygodnie temu w programie "Debata Tygodnia Wszystko Co Najważniejsze" prof. Michał Keiber mówił, że możliwy jest kompromis w kwestii wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

 

- Chciałbym zobaczyć normalną rozmowę na ten temat, ja jej dzisiaj nie dostrzegam. Wierzę, że do takiej rozmowy dojdzie. Ta droga, którą wybrały obie strony, nie prowadzi do niczego - mówił. 

 

ZOBACZ: Ziobro: reforma polskich sądów będzie kontynuowana

 

- Generalna uwaga jest taka, że należy uznać, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. Natomiast trzeba rozmawiać o tym, jak ją przeprowadzić, żeby to było skuteczne. Być może trzeba to rozłożyć troszkę w czasie, być może trzeba zmienić trochę najróżniejsze zapisy – dodał. - Słyszę ze wszystkich stron, że reforma jest potrzebna, tylko nie ma całkowicie zgody, jak ona powinna być przeprowadzona - mówił prof. Kleiber. 

 

- Potrzeba jest dobra wola i ja tu widzę rozmowę być może nie tych głównych promotorów poszczególnych stanowisk, tylko tych ludzi, którzy są jedna skłonni wysłuchać drugiej strony i spróbować znaleźć kompromis, który potem byłby zaakceptowany przez głównych aktorów - mówił na antenie Polsat News. 

pgo/ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie