"Ws. reformy sądownictwa PiS będzie zachowywać się asertywnie"

Polska
"Ws. reformy sądownictwa PiS będzie zachowywać się asertywnie"
Polsat News

- Jeżeli są jakieś wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, to te wyroki są wprowadzone. Natomiast, jeżeli chodzi o samą reformę [sądownictwa- red], to PiS będzie zachowywać się asertywnie - powiedział w "Gościu Wydarzeń" prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych. - Polacy chcą zmian, chcą odpolitycznienia sądów, chcą, by sądownictwo funkcjonowało sprawnie - dodał.

Bartosz Kurek pytał swojego gościa o wizytę wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej, która ma przyjechać do Polski pod koniec stycznia.

 

"PiS będzie zachowywać się asertywnie"

 

Jourova jest autorką listu do najważniejszych osób w Polsce, w którym apelowała o wstrzymanie prac nad ustawą dyscyplinującą sędziów.

 

- Tak, jak wcześniej sama komisarz mówiła o tym, że Polska jest w sporze i Polska w tym sporze zachowuje się asertywnie. Jeżeli są jakieś wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, to te wyroki są wprowadzone. Natomiast, jeżeli chodzi o samą reformę, to Prawo i Sprawiedliwość będzie zachowywać się asertywnie - dodał. 

 

WIDEO: Prof. Maliszewski w "Gościu Wydarzeń" mówi o reformie sądownictwa

  

"Polacy chcą zmian"

 

Powołując się na badania prowadzone przez Centrum Analiz Strategicznych powiedział, że "Polacy oczekują zmian w sądownictwie". - Kiedyś osobiście dla pani prezes Gersdorf prowadziłem takie badania i wniosek był jeden: Polacy chcą zmian, chcą odpolitycznienia sądów, chcą, by sądownictwo funkcjonowało sprawnie - dodał. 

 

Odnosząc się do sondaży na temat reformy wymiaru sprawiedliwości szef Centrum Analiz Strategicznych powiedział, że postawy Polaków są w tej sprawie spolaryzowane. Dodał jednak, że była przewaga głosów pozytywnych, jeśli chodzi o tę reformę. 

 

- Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która jest pragmatyczna, która się zachowuje racjonalnie - powiedział prof. Maliszewski. Jak dodał, jeżeli będzie wniosek, że pewne pomysły się nie sprawdzają, to PiS "wówczas się wycofa".


Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

pgo/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie