Tajemnicza wizyta Grety Thunberg w Polsce

Polska
Tajemnicza wizyta Grety Thunberg w Polsce
Twitter/Greta Thunberg
17-letnia aktywistka mogła spędzić w Polce tydzień

17-letnia Greta Thunberg pojawiła się w Polsce i to nie sama, a z ekipą filmową. Młoda Szwedka była widziana najpierw w Gdańsku, a później w okolicach elektrowni w Bełchatowie. Wizyty Grety w naszym kraju próżno jednak szukać w jej mediach społecznościowych. Dodaje za to posty o wydarzeniach w Kenii, Hiszpanii i Niemczech.

O wizycie Grety poinformowała m.in. jedna z wegańskich restauracji w Gdańsku - Avocado SPOT.

 

ZOBACZ: Czy Greta Thunberg nie musi chodzić do szkoły? Mamy odpowiedź szwedzkiego ministerstwa edukacji

 

"Greta Thunberg inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, człowiek roku TIME, inspirująca, odważna kobieta, która porwała tysiące (miliony?) ludzi na całym świecie do walki o naszą Planetę i potrafi wygarnąć politykom ich krótkowzroczne decyzje... Dziś była na obiedzie w Avocado SPOT" - napisali. 

 

Z kolei media społecznościowe 17-letniej Szwedki - chociaż jest na nich aktywna - milczą na temat pobytu w naszym kraju. W ostatnich dniach pojawiają się za to posty ze strajków klimatycznych m.in. w Kenii.

 

 

Kręciła film?

 

Jak się okazało, Greta mogła spędzić w Polsce kilka dni. "Dziennik Łódzki" donosi, że 17-latka pojawiła się w pobliżu elektrowni Bełchatów, gdzie towarzyszyła jej ekipa filmowa. Jej obecność na tarasie widokowym w gminie Kleszczów, gdzie rozpościera się widok na elektrownię, potwierdza policja w Bełchatowie.

 

- Na miejscu obecny był patrol policji z Kleszczewa, którego rola ograniczała się do obserwacji, czy wszystko przebiega bez zakłóceń. Obecni byli też przedstawiciele bełchatowskiej kopali - powiedziała polsatnews.pl Iwona Kaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie. 17-latka miała być tam we wtorek.

 

WIDEO: Wiech: elektrownia w Bełchatowie jest największą jednostką na węglu brunatnym na świecie

  

ZOBACZ: Greta Thunberg opublikowała zdjęcie z podróży pociągiem. Przewoźnik wytknął jej pewną nieścisłość

 

Jak donosi "Dziennik Łódzki" Greta miała zwrócić się do PGE o zgodę na nagrywanie filmu na terenie elektrowni. Spółka miała odmówić.

 

To nie pierwsza wizyta młodej aktywistki w Polsce. Greta pojawiła się w naszym kraju na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach w 2018 roku, gdzie przemawiała. 

 

Kolejnym celem podróży Grety ma być Davos (Szwajcaria) i odbywające się tam Światowe Forum Ekonomiczne. Jak donosi CNN, oprócz 17-latki ma się tam pojawić Donald Trump. Najpierw przemawiać ma prezydent USA, a dwie godziny później głos zabierze młoda Szwedka. 

 

Elektrownia w Bełchatowie

 

Elektrownia w Bełchatowie nie po raz pierwszy stanowi tło do wystąpień aktywistów klimatycznych. W ubiegłym roku na jej chłodni kominowej aktywiści Greenpeace wyświetlili portret premiera Morawieckiego z napisem "Wstyd". Protestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej; podawali też, że bełchatowska elektrownia jest największym w Europie emitentem dwutlenku węgla.

 

Elektrownia Bełchatów to największa w Europie jednostka zasilana węglem brunatnym, produkująca około 35 TWh energii elektrycznej, co stanowi 22 proc. krajowej energii. Moc pracujących bloków energetycznych wynosi 5298 MW. Energia elektryczna wytwarzana w elektrowni trafia do blisko 11,5 mln gospodarstw domowych. Jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni tego typu na świecie. 

pgo/ml/ polsatnews.pl, "Dziennik Łódzki", PAP, CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie