Duda z dużą przewagą w pierwszej turze, w drugiej niemal remis. Sondaż dla #Newsroom

Polska
Duda z dużą przewagą w pierwszej turze, w drugiej niemal remis. Sondaż dla #Newsroom
PAP/Paweł Topolski
Z sondażu wynika, że w II turze wyborów prezydenckich może dojść do wyrównanego starcia

Andrzej Duda jest faworytem wyborów prezydenckich - wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla programu #Newsroom. W drugiej turze idzie niemalże łeb w łeb z Małgorzatą Kidawą-Błońską (50,09 proc. do 49,91 proc.). Program powstał we współpracy Polsat News i Wirtualnej Polski.

Z sondażu wynika, że gdyby dzisiaj odbyły się wybory prezydenckie, w pierwszej turze Andrzej Duda zdobyłby 43,73 proc. głosów. Do drugiej tury weszłaby także kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 26,61 proc.

 

ZOBACZ: Spada poparcie dla partii rządzącej. "PiS łapie lekką zadyszkę"

 

Na dalszych pozycjach znaleźli się Szymon Hołownia z poparciem 9,56 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), na którego zagłosowałoby 7,77 proc. badanych. W wyścigu o fotel głowy państwa piąte miejsce zająłby Robert Biedroń (Lewica) z poparciem 7,26 proc., zaś na Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) zagłosowałoby 5,97 proc. wyborców.

#Newsroom

Według sondażu drugą turę wyborów wygrałby urzędujący prezydent, zdobywając 50,09 proc. głosów, zaś Kidawa-Błońska może liczyć na poparcie 49,91 proc. wyborców.

 

#Newsroom 

 

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania "Badanie opinii i poglądów politycznych Polaków", które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.01.2020 r. metodą cati. Przebadano reprezentatywną próbę n=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane według GUS).

 

WIDEO: wyniki sondażu komentowali goście programu #Newsroom - Łukasz Pawłowski z Instutu Badań Spraw Publicznych oraz dziennikarz Wirtualnej Polski Michał Wróblewski

  

bas/ Newsroom, wp.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie