Putin: zamkniemy "ohydne usta" tym, którzy próbują przeinaczyć historię

Świat
Putin: zamkniemy "ohydne usta" tym, którzy próbują przeinaczyć historię
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Prezydent Rosji mówi o "przeinaczaniu historii" i "umniejszaniu roli bohaterów"

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w sobotę w Petersburgu, że zamknie "ohydne usta" tym, którzy próbują przeinaczyć historię. Mówił o tym, zapowiadając otwarcie centrum archiwalnych dokumentów dotyczących II wojny światowej.

- Zamkniemy ohydne usta, otwierane przez niektórych działaczy zagranicą po to, by osiągnąć chwilowe polityczne cele, zamkniemy je prawdziwą gruntowną informacją - powiedział Putin na spotkaniu z weteranami i przedstawicielami organizacji patriotycznych.

 

Jego słowa cytuje m.in. agencja RIA Nowosti.

 

ZOBACZ: Niemiecki dziennik: Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej

 

"Centrum dla Rosjan i całego świata"

 

Na stronie internetowej agencji zamieszczono również inny cytat z wypowiedzi prezydenta Rosji oraz nagranie, na którym Putin mówi: "Obowiązkowo utworzymy centrum dokumentów archiwalnych, materiałów filmowych i zdjęciowych. I zamkniemy usta tym, którzy próbują przeinaczyć historię, ukazać ją w fałszywym świetle i umniejszyć rolę naszych ojców i dziadów, naszych bohaterów, którzy ginęli, broniąc swojej ojczyzny i praktycznie całego świata przed brunatną zarazą, przed nazizmem".

 

ZOBACZ: Rosja oskarża Armię Krajową o zabijanie Żydów i Ukraińców. Mamy odpowiedzi MSZ i IPN

 

RIA Nowosti relacjonuje, że jako przykład Putin podał Izrael, który "ani na sekundę nie pozwala zapomnieć o Holokauście".

 

Centrum archiwalnych dokumentów oraz jego strona internetowa będą dostępne dla Rosjan i "całego świata" - pisze agencja, cytując słowa prezydenta.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie