Rząd Rosji podał się do dymisji. Putin zaproponował kandydata na nowego premiera

Świat
Rząd Rosji podał się  do dymisji. Putin zaproponował kandydata na nowego premiera
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Dmitrij Miedwiediew poinformował, że jego rząd podał się do dymisji.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w środę, że jego rząd podał się do dymisji. Jednocześnie prezydent Władimir Putin zapowiedział utworzenie stanowiska zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji i powołanie Miedwiediewa na ten urząd. Zgłoszony przez prezydenta Putina na premiera Rosji Michaił Miszustin jest obecnie szefem Federalnej Służby Podatkowej.

O decyzjach Putin i Miedwiediew poinformowali około dwóch godzin po zaproponowaniu przez prezydenta w orędziu do parlamentu zmian w konstytucji.


Miedwiediew podkreślił, że w swym orędziu szef państwa zapowiedział "fundamentalne zmiany", które - gdy zostaną wprowadzone - oznaczać będą zmiany "w równowadze różnych gałęzi władzy". Oświadczył, że w tym kontekście "jest oczywiste", iż rząd powinien zapewnić prezydentowi "możliwość podejmowania wszelkich niezbędnych decyzji" i w związku z tym uznał za potrzebne podanie się jego gabinetu do dymisji.

 

Nie jest jasne, kto zostanie premierem


Putin polecił, by dotychczasowy rząd wykonywał swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu. Wyraził zadowolenie z pracy rządu Miedwiediewa, który - jak przypomniał - premierem Rosji jest od ośmiu lat (od 2012 r., wcześniej przez cztery lata sprawował urząd prezydenta).

 

ZOBACZ: Putin i Merkel rozmawiali o budowie Nord Stream 2, Iranie i Libii


Polecił także utworzenie stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa (na czele rady stoi prezydent państwa) i powołanie Miedwiediewa na ten urząd. Były premier ma odpowiadać za kwestie bezpieczeństwa i zdolności obronnych. Jak podał Reuters, Miedwiediew przyjął nowe stanowisko. 

 

Zmiany w konstytucji

 

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w środę poprawki do konstytucji kraju, m.in. zwiększające pełnomocnictwa parlamentu przy tworzeniu rządu i wzmacniające rolę organu doradczego - Rady Państwowej. W sprawie zmian ma odbyć się w Rosji referendum.

 

Propozycje Putin ogłosił w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego (obu izb parlamentu: niższej - Dumy Państwowej i wyższej - Rady Federacji). Poprawki dotyczą systemu władzy państwowej i oznaczają zmniejszenie pełnomocnictw prezydenta i zwiększenie kompetencji Zgromadzenia Federalnego. Przy czym, Putin zastrzegł, że Rosja powinna być nadal silną republiką prezydencką.

 

ZOBACZ: "Normalizacja stosunków z Rosją bez wzajemności z jej strony nie ma sensu". Morawiecki w "Die Welt"

 

Zgodnie z tymi propozycjami, zmienić się ma procedura powoływania rządu Rosji. Parlament ma wyłaniać kandydaturę premiera oraz kandydatury wszystkich wicepremierów i ministrów. Prezydent nie będzie miał prawa odrzucić kandydatur, na które zgodził się parlament. Natomiast będzie nadal miał prawo do odwołania premiera, jego zastępców i ministrów w przypadku utraty do nich zaufania lub gdy nie będą wykonywać należycie swych obowiązków.

 

Obecnie Duma nie ma wpływu na wyznaczanie ministrów

 

Jednocześnie szef państwa nadal powinien zachować prawo kierowania resortami siłowymi i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Prezydent ma mianować szefów resortów siłowych po konsultacjach z Radą Federacji.

 

Obecnie Duma Państwowa nie ma wpływu na wyznaczanie ministrów. Powoływanie i odwoływanie członków rządu należy do kompetencji prezydenta. Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera za zgodą Dumy Państwowej. Wniosek w sprawie kandydatury premiera prezydent przedstawia Dumie w ciągu dwóch tygodni od objęcia urzędu głowy państwa (także w innych przypadkach, jak ustąpienie rządu). Duma Państwowa ma tydzień na rozpatrzenie kandydatury, a jeśli trzykrotnie odrzuci proponowanego jej szefa rządu, prezydent powołuje premiera, rozwiązuje Dumę i zarządza nowe wybory parlamentarne.

 

Z kolei, gdy premier zaproponuje kandydatów na wicepremierów i ministrów, prezydent dokonuje nominacji na stanowiska w formie dekretu.

 

Spadł kurs rubla rosyjskiego

 

W pierwszych komentarzach media wskazują, że zaproponowane zmiany oznaczają zasadniczą zmianę w systemie władzy. W razie ich wprowadzenia nowe reguły będą obowiązywać w okresie, gdy w 2024 roku zakończy się obecna, druga pod rząd - i ostatnia dozwolona przez konstytucję - kadencja prezydencka Putina. Obserwatorzy od dłuższego czasu przychylają się do opinii, że po 2024 roku utrzyma on realną władzę, jednak na innym stanowisku, być może kierując Radą Państwową, parlamentem lub rządem.

 

ZOBACZ: "Ideologia zwycięża nad prawdą". Rzeczniczka MSZ Rosji o uchwale Sejmu

 

Po decyzji o podaniu się rządu do dymisji spadł kurs rubla rosyjskiego - o 30 kopiejek, do 61,725 rubli za 1 dolara. Jest to poziom najniższy na przestrzeni ostatniego tygodnia.

prz/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie