Kwiatkowski i Zdrojewski nowymi członkami KRS

Polska
Kwiatkowski i Zdrojewski nowymi członkami KRS
PAP/Tomasz Gzell
Krzysztof Kwiatkowski to były prezes NIK. Z kolei Bogdan Zdrojewski przez siedem lat pełnił funkcję ministra kultury

Senat w piątek wieczorem wybrał senatora niezależnego Krzysztofa Kwiatkowskiego i senatora Koalicji Obywatelskiej Bogdana Zdrojewskiego na członków KRS. Niezbędnej większości nie uzyskał senator Rafał Ambrozik (PiS).

Wśród kandydatów Senatu do KRS zgłoszono kandydatury senatora KO Bogdana Zdrojewskiego, senatora niezależnego Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz senatora PiS Rafała Ambrozika. W grudniu senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji pozytywnie zaopiniowała wszystkie trzy kandydatury.

 

Za kandydaturą Kwiatkowskiego zagłosowało w piątek 53 senatorów, przeciw było trzech, a od głosu wstrzymało się 43. Za kandydaturą Zdrojewskiego opowiedziało się 51 senatorów, przeciw było 41, a wstrzymało się od głosu siedmiu. Ambrozik uzyskał poparcie 47 senatorów, przeciwko jego kandydaturze było 51 osób, a jedna wstrzymała się od głosu.

 

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem kolegialnym. Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez prezydenta RP, minister sprawiedliwości, 15 sędziów wybranych przez Sejm oraz czterech posłów i dwóch senatorów.

 

W listopadzie ubiegłego roku Sejm wybrał do KRS posłów PiS: Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego. 

 

Nowi członkowie KRS

 

Krzysztof Kwiatkowski to były prezes Najwyższej Izby Kontroli (w latach 2013-2019). W 2007 r. został wybrany do Krajowej Rady Sądownictwa jako przedstawiciel Senatu. Następnie w latach 2009-2011 zasiadał w niej jako minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL. W kolejnej kadencji był w KRS jako przedstawiciel Sejmu (z ramienia PO) wybrany w 2011 r. W latach 2009-2011 Kwiatkowski pełnił funkcję początkowo wiceministra sprawiedliwości, a następnie kierował pracami tego resortu.

 

W listopadzie 2016 r. prokuratura przedstawiła mu jako szefowi NIK cztery zarzuty przestępstwa nadużycia władzy w związku z postępowaniami konkursowymi na stanowiska w NIK.  Przedstawienie mu zarzutów było możliwe po tym, jak w październiku 2016 r. Sejm na wniosek prokuratury uchylił mu immunitet. Wnosił o to sam Kwiatkowski. W sierpniu 2019 r. Kwiatkowski zrezygnował z funkcji szefa NIK w związku ze startem w wyborach parlamentarnych.

 

ZOBACZ: Kwiatkowski: jutro poinformuję, czy będę startował w wyborach. Nie prowadziłem rozmów politycznych

 

Bogdan Zdrojewski to były minister kultury i były europoseł. Był pierwszym prezydentem Wrocławia wybranym w wolnych wyborach samorządowych. Urząd ten pełnił przez 11 lat (od 1990 r. do 2001 r.). W latach 1997-2000 r. zasiadał w Senacie, pełniąc tę funkcję społecznie, następnie był posłem na Sejm IV, V, VI i VII kadencji. Przez siedem lat (2007-2014 r.) pełnił funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządach PO-PSL. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Orderem Rycerskim Świętego Sylwestra przez papieża Jana Pawła II, Złotym Krzyżem Zasługi RP czy Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

emi/bas/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze