Czarzasty: Armia Czerwona dała Polakom wolność od Niemców

Polska
Czarzasty: Armia Czerwona dała Polakom wolność od Niemców
Polsat News
Lider SLD i Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty w programie "Gość Wydarzeń"

- Zawsze stoję po polskiej stronie. Dzisiaj słyszałem, że polski MSZ poinformował, że Warszawę wyzwoliła Armia Czerwona, a wczoraj pan premier podkreślał wielkie zasługi Armii Czerwonej w wyzwoleniu Polski. To ciekawa narracja w ustach polityków PiS-u. Ona się zmienia, ale nie wiem czy idzie w dobrą stronę - mówił lider SLD Włodzimierz w programie "Gość Wydarzeń".

Czarzasty był pytany na antenie Polsat News, czy uważa, że "Armia Czerwona dała wolność Polakom".

 

ZOBACZ: Rosja oskarża Armię Krajową o zabijanie Żydów i Ukraińców. Mamy odpowiedź MSZ

 

- Armia Czerwona, Polacy uwolnili Polskę od Niemców, od hitlerowców. Hitlerowcy chcieli całkowitej eksterminacji narodu polskiego - mówił Czarzasty.

 

Ws. rosyjskich oskarżeń "zachowujemy się rozsądnie"

 

Lider SLD dodał, że Armia Czerwona "nie dała Polakom wolności". - Armia Czerwona dała Polakom wolność od Niemców i wprowadziła na terenie Polski ustrój, na który zgodzili się również Amerykanie i Anglicy. To prawda, że Polacy nigdy się nie godzili na ten ustrój - mówił.

 

Wicemarszałek Sejmu odniósł się też do oskarżeń rosyjskich władz dot. obciążania Polski za wybuch II wojny światowej. Czarzasty był pytany, jak powinien zachować się w tej sytuacji polski rząd.

 

WIDEO: Przewodniczący SLD i Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty w programie "Gość Wydarzeń"

  

- Jako Polacy musimy zachowywać się rozsądnie i mądrze i notabene tak się zachowujemy. Powinniśmy po prostu mówić prawdę - odpowiedział.

 

"Putin ordynarnie kłamie"

 

- Polska polityka zagraniczna dała taki efekt, że prezydent Duda nie jedzie na rocznicę wyzwolenia obozu Aushwitz-Birkenau do Jerozolimy. Rola prezydenta Dudy na uroczystościach w Yad Vashem została zupełnie zmarginalizowana - mówił Czarzasty.

 

Gość zapewnił, że Putin "to nie wszyscy Rosjanie", tak jak "rząd PiS-u to nie wszyscy Polacy". - Nie można zatracać kontaktów wszelakich. Czy pan widzi - zwrócił się do prowadzącego program Bogdana Rymanowskiego - co się dzieje na linii Niemcy-Rosja? Wspólne interesy i Nord Stream 2. A gdzie jest w tym Polska? To, że jesteśmy mniejszym krajem, nie oznacza, że głupszym - mówił Czarzasty.

 

ZOBACZ: Polska odpowiada Putinowi. "Wielokrotnie kłamał"; "nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami"

 

- Co do Putina - on ordynarnie kłamie. Teraz jest pytanie, czy jesteśmy w stanie tak zmobilizować opinię światową i europejską, żeby w te ordynarne kłamstwa nie uwierzyły? - dodał Czarzasty.

 

Lider SLD zapewnił, że w tej sprawie jest za wypracowaniem wspólnego stanowiska z rządem. - Ja jutro mogę zaprosić prezydenta Dudę na spotkanie z klubem Lewicy. Zacznijmy rozmawiać - mówił.

 

"Europosłowie mają dbać o to, by Polakom nie zostały zabrane pieniądze"

 

Czarzasty był pytany dlaczego dwóch europosłów Lewicy - Bogusław Liberadzki i Marek Balt - nie zagłosowało za rezolucją ws. praworządności w Polsce. Deputowani zrobili to, bo jak tłumaczyli, są przeciw powiązywaniu funduszów unijnych z praworządnością.

 

- Doktryna SLD za którą odpowiadam brzmi następująco: europosłowie mają dbać przede wszystkim o to, żeby Polakom nie zostały zabrane pieniądze z jakiejkolwiek przyczyny. To, że mamy zły rząd PiS-owski i pana Kaczyński to jest jedno, ale Polki i Polacy to jest zupełnie inna sytuacja. Taką wykładnię dostali nasi europosłowie - mówił Czarzasty.

 

- Dwóch europosłów, w tym b. wiceszef Parlamentu Europejskiego z 10-letnią praktyką (Liberadzki - red.) oceniło, że lepiej się wstrzymać od głosu, a trzech oceniło inaczej - dodał przewodniczący SLD.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

bas/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie