Ławrow: Polska namawia Zachód, by w Izraelu przedstawiał polski punkt widzenia

Świat
Ławrow: Polska namawia Zachód, by w Izraelu przedstawiał polski punkt widzenia
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Polska namawia Zachód, by w Izraelu przedstawiał polski punkt widzenia - powiedział Siergiej Ławrow

- Rosja wie o tym, iż Polska namawia przedstawicieli krajów zachodnich, by na uroczystościach w Izraelu 23 stycznia przedstawiali w wystąpieniach polski punkt widzenia - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

- W przyszłym tygodniu w Jerozolimie będzie wydarzenie międzynarodowe z udziałem m.in. prezydenta (Władimira) Putina (...). Wiemy, że nasi polscy koledzy - choć prezydent (Andrzej) Duda powiedział, że nie pojedzie na to wydarzenie, nie wiem czemu (...) - wiemy, że polscy koledzy próbują przekonać zachodnich uczestników (...), aby oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej - powiedział Ławrow. 

 

 

Dodał następnie, że są to "metody zupełnie nieprzyzwoite, biorąc pod uwagę wydarzenie".

 

"PE międzynarodowy, ale nie uniwersalny" 

 

Szef MSZ Rosji odniósł się do wrześniowej rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie II wojny światowej. Próby oczernienia naszego kraju z punktu widzenia rezultatów i przyczyn II wojny i próby wykorzystania tego kłamstwa po to, by dziś osłabić pozycje Rosji na arenie międzynarodowej będą trwać dalej - ostrzegł.

 

ZOBACZ: "Premier Kanady potrafił wywrzeć presję. Tusk 10 lat temu oddał śledztwo Rosjanom"

 

Ocenił, że "Parlament Europejski jest oczywiście organizacją międzynarodową, ale nie jest uniwersalny" i w PE "wiele rzeczy dzieje się z inicjatywy mniejszości". Dodał, że jest to "dość agresywna mniejszość", w której "pierwsze skrzypce grają kraje nadbałtyckie i inne".

 

Ławrow wspomniał też o grudniowym wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina w Petersburgu, gdy Putin również krytykował rezolucję PE. W tym wystąpieniu Putin przedstawił "konkretne fakty", na które "nastąpiła reakcja na zasadzie »na złodzieju czapka gore«" - oznajmił Ławrow. Przypomniał, że rosyjski prezydent mówił o przygotowaniu artykułu, który będzie "oparty wyłącznie na faktach, na nowych danych, które były znalezione w archiwach rosyjskich".

 

"Dane archiwalne o tym, jak i kto wyzwalał Warszawę"

 

Szef MSZ podkreślił, że ministerstwo obrony Rosji opublikowało w piątek - jak to ujął - "dane archiwalne o tym, jak i kto wyzwalał Warszawę". Dodał następnie: "Byłoby ważne dowiedzieć się, co powie strona polska, po tym, jak je przestudiuje”. Według Ławrowa dokumenty "po raz pierwszy zobaczyły światło dzienne".

 

ZOBACZ: Rosja: Duma Państwowa odpowiada Georgette Mosbacher

 

Według resortu obrony Rosji odtajnione dokumentów dotyczą m.in. wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 roku.

 

Jak pisze AFP rosyjskie ministerstwo obrony w piątek oskarżyło Polskie Podziemie o wymordowanie Żydów i Ukraińców w 1945 roku. "Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście (...)" - napisano w oświadczeniu resortu zamieszczonym na Facebooku.

 

Rosja jest "zawsze otwarta do dialogu"

 

Minister Ławrow zapewnił, że Rosja jest "zawsze otwarta do dialogu na podstawie dokumentów archiwalnych". Jak zauważył, Rosja i Polska miały kiedyś "całą strukturę mechanizmów dwustronnych", wśród których była także grupa historyków, „którzy zajmowali się bardzo nieprostymi kwestiami przeszłości”. Ta grupa - dodał - przygotowała podręcznik, w którym przedstawiono wspólne artykuły, a przy tematach, w których zdania były rozbieżne przygotowano osobne artykuły. - Uważam, że ta praca powinna zostać wznowiona, nie powinna stać się zakładniczką prób uczynienia z historii propagandy – powiedział.

 

Przed kilkoma laty działała polsko-rosyjska Grupa ds. Trudnych, która jednak nie przygotowała wspólnego podręcznika. Pomoce dla nauczycieli historii przygotowała później inna grupa historyków z Polski i Rosji. Nie jest jasne, o której grupie wypowiadał się Ławrow.

 

ZOBACZ: Rosja odtajniła dokumenty. "Oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów"

 

Szef rosyjskiej dyplomacji wypowiadał się w Moskwie na dorocznej konferencji prasowej, podsumowującej działalność MSZ w 2019 roku. Poświęcił wiele miejsca na tematy historyczne, przypominając, że Rosja obchodzić będzie 9 maja 75. rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej.

 

"Będziemy nadal czynić wszystko, co jest konieczne w celu przeciwdziałania fałszowaniu historii i zachowania dobrego imienia żołnierzy zwycięzców; niedopuszczenia do rewizji uznanych przez społeczność międzynarodową rezultatów pokonania nazizmu" - powiedział.

Ławrow zapewnił, że wraz z Rosją "wiele odpowiedzialnych państw świata występuje w obronie pamięci historycznej". Zapowiedział, że Rosja czeka na partnerów zagranicznych na obchodach rocznicowych w Moskwie 9 maja bieżącego roku.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie