Zmarła Chinka, która przez pięć lat jadła tylko ryż. Oszczędzała na leczenie brata

Świat
Zmarła Chinka, która przez pięć lat jadła tylko ryż. Oszczędzała na leczenie brata
Pixabay.com/ Screen from Twitter/乔伊斯
Jak podają chińskie media przyczyną śmierci studentki było niedożywienie.

W kraju, który przeżywa gospodarczy boom wciąż ogromnym problem pozostaje kwestia ubóstwa. Są dzielnice w Chinach, gdzie ludzie żyją na skraju nędzy. W takich warunkach wychowywała się Wu Huayana. Kiedy jej matka i ojciec zmarli z głodu, 24-latka przejęła opiekę nad chorym bratem. Przez pięć lat jadła sam ryż, aby m.in. sfinansować jego leczenie. Zmarła w poniedziałek.

Jak podają chińskie media, przyczyną śmierci studentki było niedożywienie. Przez pięć lat starała się przeżyć za zaledwie 2 juany dziennie (1 zł - red.). Jej historia zszokowała cały kraj. W pewnym momencie 24-latka ważyła niewiele ponad 20 kg.

 

ZOBACZ: Makabryczne odkrycie w stadninie. 22 konie padły z głodu

 

"Nie chcę czekać na śmierć"

 

W październiku 2019 roku Huayan, która była wówczas studentką trzeciego roku, zaczęła uskarżać się na problemy z oddychaniem i trafiła do szpitala. Okazało się, że niedożywienie doprowadziło do problemów z sercem i konieczna była operacja. Niestety, bardzo kosztowna. 

 

 

Wtedy sprawą zainteresowały się media. Dziewczyna opowiedziała o sobie, a w internecie uruchomiono zbiórkę.

 

- Nie chcę tego doświadczać, czekać na śmierć z powodu ubóstwa - mówiła w wywiadzie dla Chongqing Morning Post, przytaczając przykład swoich rodziców i babki.

 

Wyznała, że jej młodszy brat cierpi na chorobę psychiczną. Pieniądze, które miała na utrzymanie przeznaczała na wydatki mieszkaniowe oraz jego leczenie i wyżywienie. Sama starała się oszczędzać, jedząc ryż mieszany z chilli, co doprowadziło ją do utraty wagi, problemów z nerkami, które wyniszczyły organizm.

 

Pomoc przyszła za późno

 

W internecie dla Huayany uzbierano trzykrotność kwoty potrzebnej na operację, o której mówili lekarze. Dla 24-latki pomoc przyszła jednak za późno. Zmarła w poniedziałek, 13 stycznia. W chwili śmierci ważyła około 22 kg.

 

Choć chińska gospodarka przeżywa boom w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, bieda nie zniknęła. Krajowe Biuro Statystyczne podało dane, z których wynika, że w 2017 r. 30,46 mln mieszkańców Chin nadal żyło w ubóstwie.

las/ml/ BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie