W Łodzi czeka na wymianę 100 tys. "kopciuchów". W dotychczasowym tempie zajmie to 120 lat
W Łodzi rusza program dofinansowania wymiany tak zwanych kopciuchów. W mieście jest ich jeszcze około 100 tysięcy. Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa łódzkiego, wszystkie powinny zniknąć do 2027 roku. - Brakuje rąk do pracy, brakuje firm usługowych, które w krótkim czasie mogłyby te inwestycje przeprowadzić - mówi jednak reporterce Polsat News Krzysztof Honkisz z łódzkiego urzędu miasta.
Obecne tempo wymiany palenisk w Łodzi wskazuje, że w tym mieście proces likwidacji niespełniających obecnych warunków palenisk skończy się za 120 lat.
ZOBACZ: Historyczny rekord Lotniska Chopina. Gdzie w 2019 r. lataliśmy najczęściej?
- Jest jeszcze 100 tys. palenisk nieekologicznych w Łodzi, z czego 18 tys. to paleniska w lokalach komunalnych - mówi Krzysztof Honkisz. Miasto sobie z tym poradzi. Dla pozostałych podmiotów jest program fundacyjny. Są postępy. Świadomość jest coraz większa - podkreśla urzędnik.
WIDEO: relacja reporterki Polsat News:
"Brakuje rąk do pracy"
- Właściciele domków jednorodzinnych mogą skorzystać z kolei z programu rządowego "Czyste Powietrze" - dodaje.
Pytany przez reporterkę Polsat News o tempo wymiany pieców, Honkisz stwierdził, że po zmianie przepisów powinno być łatwiej złożyć wniosek o dofinansowanie. Jednak wciąż projekt spowalniają problemy techniczne.
- Wiele nieruchomości ma nieuregulowany stan prawny. Druga sprawa to brak rąk do pracy, brakuje firm usługowych, które w krótkim czasie mogłyby te inwestycje przeprowadzić - mówi reporterce Polsat News Honkisz.
Również w Warszawie wymiana "kopciuchów" idzie bardzo powoli. W analizowanych trzech latach wymieniono jedynie 750 palenisk z szacowanych 20 tys., które powinny zostać zlikwidowane.
Spośród miast wojewódzkich w latach 2016-2018 najwięcej kotłów na węgiel i drewno wymieniono w Krakowie. Tam jest ponad 14 tys. mieszkań, które mają nowe źródła ciepła. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław z 5000 kotłów wymienionych w ostatnich trzech latach, a na trzecim jest Łódź, gdzie wymieniono ich prawie 2,5 tysiąca.
Najmniej "kopciuchów" wymieniono natomiast w Zielonej Górze, gdzie udało się to w 75 przypadkach, Olsztynie – gdzie jest 69 nowych pieców w ramach programu ich wymiany i w Białymstoku – gdzie udało się wymienić 25 palenisk.
W ostatnich trzech latach w Krakowie i Wrocławiu wymieniono więcej kotłów niż we wszystkich pozostałych miastach wojewódzkich.
Czytaj więcej