Dom przyszłości. Zobacz, jak wkrótce może wyglądać nasze życie

Technologie
Dom przyszłości. Zobacz, jak wkrótce może wyglądać nasze życie
Polsat News

Coraz więcej Europejczyków przekonuje się do nowoczesnych technologii. Po drogach jeżdżą już bezzałogowe ciężarówki, testowany jest transport towarów dronami, a niektóre państwa zastanawiają się nad wykorzystywaniem sztucznej inteligencji do poprawy bezpieczeństwa. Technologiczna rewolucja nie ominie też naszych domów i zagości u nas prędzej niż później.

Pusta lodówka po długim dniu pracy to zmartwienie, które w niedalekiej przyszłości może przestać istnieć - przekonują pracownicy ośrodka "Living Tomorrow" pod Brukselą, który odwiedziła korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

 

- Będąc w sklepie będziesz mógł sprawdzić na smartfonie, co masz w lodowce - wyjaśnia Dirk Gaudeus z ośrodka "Living Tomorrow".

 

Lodówka zaproponuje przepis na danie z resztek jedzenia, które się w niej znajdują, a podłączone do niej w kuchni urządzenia same przygotują wybraną potrawę i sporządzą listę zakupów na jutro.

 

Tabletki z mikroczipami, lustro zdrowia

 

- Mój dom będzie wiedział, gdy butelka będzie pusta lub w połowie pusta. Wielu ludzi w dalszym ciągu robi listy zakupów na kartce papieru. My oczywiście nie. Jeśli uznam, że wino mi smakuje, to dodaje je do listy zakupów i od razu widzę informację o jego cenie w sklepie - dodaje Gaudeus.

 

ZOBACZ: "Kiedyś może pojawić się ruch, który będzie chciał skasować technologię z naszego życia"

 

Po przyrządzonej przez inteligentną kuchnię kolacji, w inteligentnym domu będzie można wygodnie wyspać się w łóżku-kabinie odpornej na hałas czy alergie, a rano samemu sprawdzić swój stan zdrowia, przeglądając się w specjalnym lustrze.

 

WIDEO: materiał "Wydarzeń" o technologiach przyszłości

  

 

- Tak na pewno może być łatwiej, bo ktoś już o tych wszystkich ważnych rzeczach za nas pomyśli - stwierdził Rob, jeden z wielu odwiedzających dom przyszłości pod Brukselą.

 

Wyposażony w nowoczesne technologie budynek, to również szansa dla mniej samodzielnych, starszych i schorowanych ludzi, którzy dzięki wsparciu technologii, będą mogli żyć w swoich własnych "czterech ścianach", zamiast w placówce opiekuńczej.

 

Wtedy na pewno przydadzą się tabletki z mikroczipami, które poinformują bliskich, że starsza osoba wzięła je zgodnie z receptą i o właściwej porze.

 

"Technologia nie jest dobra lub zła"


Dom przyszłości zadba również o samopoczucie domowników, doskonale znając ich gusta, choć wnikliwa wiedza urządzeń, czy technologii na nasz temat, może niektórych przerażać.

 

ZOBACZ: Miłość między człowiekiem a robotem jest możliwa - tak uważa co piąty Niemiec


- Wiem, że niektórzy się tego obawiają, ale dla mnie rozwój tych wszystkich technologii jest bardziej ekscytujący niż straszny - powiedział Dwein, kolejny turysta odwiedzający inteligentny dom przyszłości.


Niebezpieczne może być jednak uzależnienie od wszystkich wygód i usług w inteligentnym domu. - Sama technologia nie jest dobra lub zła. To sposób w jaki z niej korzystamy, może przynieść nam dobre lub złe skutki - zauważa Gaudeus.


Część technologii przedstawionych w ośrodku już jest dostępna na rynku, inne zostaną wdrożone prędzej niż później.

dk/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie