Wulkan Taal na Filipinach przebudził się. Z okolicy ewakuowano 8 tys. mieszkańców

Świat
Wulkan Taal na Filipinach przebudził się. Z okolicy ewakuowano 8 tys. mieszkańców
PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Wulkan Taal, położony jest na południe od stolicy Filipin, Manilii.

Wulkan Taal, położony na południe od stolicy Filipin Manilii wyrzucił w niedzielę na wysokość 1 km olbrzymi pióropusz popiołu, któremu towarzyszło drżenie, co spowodowało, że władze podniosły poziom alarmowy i zarządziły ewakuację około 8 tys. mieszkańców.

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii podniósł poziom alarmowy dookoła wulkanu Taal do poziomu 3 w pięciostopniowej skali, uważając, że może dojść "w ciągu tygodni do niebezpiecznej erupcji". Poziom 5 jest ogłaszany już w trakcie trwania erupcji wulkanu.

 

ZOBACZ: Śmierć na trasie Rajdu Dakar. Nie żyje motocyklista

 

W raporcie Instytut podał, że zdecydowanie zaleca ewakuację ludzi z okolic wulkanu Taal, który położony jest na wyspie pośrodku jeziora Taal, oraz dwóch zagrożonych pobliskich miejscowości w prowincji Batangas. Ostrzegł też przed "możliwym wulkanicznym tsunami".

 

Eksplozja i pióropusz popiołu były widoczne z pobliskiego miasta Tagaytay

 

Krajowa Rada ds. Zmniejszenia Ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi poinformowała dziennikarzy, że rozpoczęła się ewakuacja zagrożonego obszaru.

 

Szef Instytutu Renato Solidum doradził mieszkańcom wokół jeziora Taal, aby podjęli również środki ostrożności i zwracali uwagę na ewentualne zaburzenia wody w jeziorze związane z działalnością wulkaniczną.

 

Dodał też, że cała wyspa powinna być całkowicie niedostępna dla wszystkich mieszkańców.

 

Wulkan TaalPAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Wulkan Taal

 

Silne opady popiołu dotarły również do prowincji Cavite, co skłoniło rząd prowincji do zawieszenia zajęć w poniedziałek i wezwania mieszkańców do pozostania w domu.

 

Eksplozja i pióropusz popiołu były widoczne z pobliskiego miasta Tagaytay, popularnego miejsca oglądania wulkanu Taal, gdzie w weekendy gromadzi się wielu turystów.

 

ZOBACZ: Erupcja wulkanu na japońskiej wyspie. Skały wyrzuciło na 300 metrów od krateru

 

Taal to najmniejszy wciąż aktywny wulkan świata mierzący zaledwie 311 metrów. Ostatni raz Taal wybuchł w 1977 roku, jednak największa erupcja nastąpiła w 1911 roku. W wyniku erupcji życie straciło wtedy 1335 osób, a kolejnych 200 zostało rannych. Przed wybuchem w kraterze znajdowało się kilka kolorowych jezior – zielone, żółte, czerwone, jednak krajobraz po wybuchu znacznie się zmienił i obecnie jedyne jezioro w kraterze ma kolor turkusowy.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie