Tajfun Phanfone spustoszył Filipiny. Kilkanaście ofiar, zniszczone wioski [WIDEO]

Świat
Tajfun Phanfone spustoszył Filipiny. Kilkanaście ofiar, zniszczone wioski [WIDEO]
AP
W wyniku przejścia żywiołu zginęło też wiele zwierząt domowych

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku uderzenia w ten archipelag tajfunu Phanfone - podała w czwartek miejscowa agencja ds. katastrof żywiołowych. Żywioł, który uderzył w środkową część Filipin już we wtorek wieczorem czasu lokalnego, spowodował znaczne zniszczenia, pod wodą znalazło się wiele wiosek. Prędkość wiatru, któremu towarzyszył ulewny deszcz, sięgała w porywach 150 km/godz.

Żywioł spowodował, że około 60 tysięcy ludzi na Filipinach, kraju z ogromną większością katolicką, spędziło Wigilię i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia poza swymi domami, głównie w ośrodkach ewakuacyjnych. Odwołano wiele połączeń promowych i lotniczych.

 

Skutki wichury najbardziej odczuli mieszkańcy środkowych i wschodnich regionów Filipin.

 

WIDEO: Filipiny po przejściu tajfunu Phanfone

 

  

 

Przed tajfunem Filipiny nawiedziło trzęsienie ziemi

 

Według meteorologów w ostatnich godzinach tajfun Phanfone znacznie osłabł i oddala się już od Filipin na zachód, w kierunku Morza Południowochińskiego. Każdego roku w Filipiny uderza około 20 tajfunów.

 

W połowie grudnia Filipiny nawiedziło silne trzęsienie ziemi. W jego wyniku 14 osób zostało rannych, a wiele budynków zawaliło się. Amerykańska służba geologiczna ustaliła magnitudę wstrząsu na 6,8.

 

ZOBACZ: Silne trzęsienie ziemi na Filipinach. Zniszczone budynki, kilkanaście osób rannych

 

Z kolei na początku miesiąca filipińczycy mierzyli się z tajfunem Kammuri. Wówczas zginęło 10 osób. Tamten żywioł zakłócił również harmonogram Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej. 

 

ZOBACZ: 10 osób zginęło na Filipinach w wyniku przejścia tajfunu Kammuri

wka/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze