Szef niemieckiego MSZ docenił postawę Iranu

Świat
Szef niemieckiego MSZ docenił postawę Iranu
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
W katastrofie ukraińskiego samolotu zginęło 176 osób

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas docenił w sobotę przyznanie się Iranu do zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Zaapelował też do Teheranu o podjęcie kroków, by taka "katastrofa" już się nie powtórzyła.

"To ważne, że Iran wyjaśnił kwestię lotu PS752. W czasie dalszego wyjaśniania tej strasznej katastrofy Teheran powinien podjąć kroki, by coś takiego już nigdy się nie powtórzyło" - napisał szef niemieckiej dyplomacji na Twitterze. Zapewnił też, że myślami jest z ofiarami i krewnymi zmarłych.

 


Iran ogłosił w sobotę rano, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". W katastrofie zginęło 176 osób. Wcześniej Teheran zaprzeczał jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Opublikowany komunikat armii irańskiej głosi, że samolot ukraiński znalazł się blisko "ważnego obiektu wojskowego" Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za "wrogi".

 

ZOBACZ: Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu


Komunikat podkreśla, że irańskie siły zbrojne znajdowały się "na najwyższym poziomie gotowości" w związku z napięciem w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Ukraiński samolot typu Boeing 737-800 został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze