Spotkanie Putin- Merkel. Wśród tematów napięcia na Bliskim Wschodzie

Świat
Spotkanie Putin- Merkel. Wśród tematów napięcia na Bliskim Wschodzie
PAP/EPA/PAVEL GOLOVKIN / POOL
Spotkanie Angeli Merkel i Władimira Putina w Moskwie

W Moskwie rozpoczęły się w sobotę rozmowy prezydenta Rosji Władimira Putina i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która na zaproszenie Putina składa w Rosji jednodniową wizytę roboczą. Przywódcy, jak zapowiadał Kreml, omówią m.in. napiętą sytuację wokół Iranu.

Wraz z Merkel przyjechał do Moskwy szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

 

W zapowiadającym wizytę komunikacie Kreml informował, że Merkel i Putin omówią "aktualne tematy agendy międzynarodowej, w tym sytuację w Syrii, Libii i eskalację napięć na Bliskim Wschodzie w rezultacie amerykańskiego ostrzału z powietrza lotniska w Bagdadzie 3 stycznia".

 

Decyzja o spotkaniu zapadła wcześniej

 

Rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow wyjaśnił przy tym, że śmierć irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w amerykańskim ostrzale nie jest bezpośrednią przyczyną wizyty Merkel. Również rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert zapewnił, że decyzję o spotkaniu kanclerz Niemiec i rosyjski prezydent podjęli wcześniej, podczas rozmów w Paryżu "czwórki normandzkiej" 9 grudnia.

 

ZOBACZ: "Miał 10 sekund na decyzję". Dowódca sił powietrznych Iranu o zestrzeleniu samolotu

 

Ustalenia podjęte na szczycie "czwórki normandzkiej" (przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy) również znajdą się wśród tematów sobotniego spotkania - zapowiedział Kreml. Przywódcy mają też poruszyć kwestie dwustronne. Będą rozmawiać o sytuacji na Bliskim Wschodzie; nie tylko o Iranie, ale także o konflikcie w Syrii i o Libii. Berlin poparł inicjatywę rosyjsko-turecką, by strony konfliktu w Libii porozumiały się w sprawie przerwania ognia.

 

Kwestia Nord Stream 2

 

Komentatorzy w Niemczech spodziewają się, że na spotkaniu Putina i Merkel pojawi się także kwestia gazociągu Nord Stream 2. Taką informację podała również w sobotę telewizja Rossija24.

 

Prasa w Niemczech w ostatnich dniach krytycznie oceniała decyzję o przyjeździe Merkel do Moskwy. Dziennik "Die Welt" określił ją jako "zły sygnał" wypływający z mylnego przekonania, że Rosja może działać na Bliskim Wschodzie jako czynnik łagodzący. "Die Zeit" ocenił, że wizyta Merkel w Moskwie - a nie w Waszyngtonie - w momencie kryzysu na Bliskim Wschodzie, świadczy o skuteczności rosyjskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej.

 

Rosja "menadżerem kryzysowym" ?

 

W Rosji komentatorzy nie są zgodni w ocenie, jaką rolę mogłaby odegrać Moskwa w kryzysie wokół Iranu. W sytuacji gwałtownego wzrostu napięcia między Iranem i USA, Rosja mogłaby zadziałać jako "menadżer kryzysowy" - prognozował niedawno dziennik "Kommiersant". Nie brak jednak głosów, że sytuacja jest w istocie tak nieprzewidywalna i rozwija się tak szybko, że Moskwa nie może niczego zaproponować obu stronom, dlatego też jej komentarze na temat działań Iranu były dotąd ostrożne.

 

ZOBACZ: "Premier Kanady potrafił wywrzeć presję. Tusk 10 lat temu oddał śledztwo Rosjanom"

 

Opinie komentatorów na ten temat pojawiły się zanim jeszcze Teheran oficjalnie potwierdził w sobotę, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu".

 

Rozmowy Merkel i Putina mają trwać około dwóch godzin i zakończyć się wspólną konferencją prasową przywódców.

 

Poprzednie ich spotkanie dwustronne odbyło się w sierpniu 2018 roku w Berlinie.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze