Niger: w ataku na jednostkę wojskową zginęło 25 żołnierzy

Świat
Niger: w ataku na jednostkę wojskową zginęło 25 żołnierzy
zdj. ilustracyjne/ Wikipedia.org/NigerTZai
Niger coraz częściej staje się krwawą areną działań dżihadystów

Podczas ataku, jaki grupa islamistów przypuściła w czwartek na jednostkę wojskową w miejscowości Chinagograr w departamencie Tillaberi na zachodzie Nigru przy granicy z Mali zginęło 25 żołnierzy. W wymianie ognia życie straciło 63 napastników - twierdzi rząd.

O ataku i liczbie ofiar poinformowały władze Nigru w specjalnym komunikacie wydanym w czwartek wieczorem.

 

Jak dotąd żadne ugrupowanie nie przyznało się do ataku, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że dokonała go któraś z grup powiązanych z Al-Kaidą.

 

Jest to kolejny, trzeci w ostatnich tygodniach, atak dżihadystów w departamencie Tillaberi. 26 grudnia bojownicy Boko Haram przypuścili tam atak na konwój wojskowy armii Nigru. Zginęło 14 żołnierzy.

 

ZOBACZ: Niger: 58 osób zginęło w wyniku wybuchu samochodu cysterny

 

Z kolei 10 grudnia, w tym samym regionie w walce z dżihadystami zginęło 71 żołnierzy nigryjskich, co było najbardziej krwawym aktem terrorystycznym w Nigrze od 2015 roku.

 

Arena działań dżihadystów

 

Północ regionu Tahoua i sąsiedni region Tillaberi są ostatnio coraz częściej areną działań dżihadystów, którzy przedostają się tam z Mali. Nieszczelne granice między Nigrem, Mali i Burkina Faso powodują, że filie Al-Kaidy i Państwa Islamskiego zintensyfikowały ataki na tamtejsze cele wojskowe i cywilne. W październiku br. organizacjom humanitarnym zakazano odwiedzania niektórych tamtejszych obszarów bez eskorty wojskowej.

 

Niger również stoi w obliczu zagrożenia na południowym wschodzie ze strony dżihadystów z Boko Haram i grup związanych z IS, które mają siedzibę w Nigerii, ale często dokonują ataków w sąsiednim Nigrze, Czadzie i Kamerunie.

 

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. Następnie rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części, a także sąsiedniego Nigru i Czadu w muzułmańskie państwa wyznaniowe. W wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych regionów Afryki zginęło wiele tysięcy osób.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie