Iran zaprosił ekspertów Boeinga, aby włączyli się w śledztwa ws. katastrofy

Świat
Iran  zaprosił ekspertów Boeinga, aby włączyli się w śledztwa ws. katastrofy
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Krewni, współpracownicy i przyjaciele członków załogi złożyli kwiaty i świece na międzynarodowym lotnisku Boryspol w Kijowie

Irańskie władze zaprosiły ekspertów z firmy Boeing, aby włączyli się do śledztwa w sprawie środowej katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA w stolicy Iranu, Teheranie, w której zginęło 176 osób - poinformowała w piątek irańska agencja państwowa IRNA.

Agencja cytuje rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Iranu Abbasa Musawiego, który powiedział, że Iran "zaprosił zarówno Ukrainę, jak i firmę Boeing do wzięcia udziału w dochodzeniach".

 

Ustalanie przyczyn katastrofy

 

W Iranie znajduje się już grupa 45 ukraińskich specjalistów, wysłanych tam dla zbadania przyczyn katastrofy.

 

Rzecznik dodał, że mile widziani będą eksperci z innych krajów, których obywatele zginęli w katastrofie Boeinga 737-800.

 

Jeszcze w środę Irański Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał, że "nie przekaże (dwóch) czarnych skrzynek konstruktorowi (tj. Boeingowi - PAP) i Amerykanom".

 

ZOBACZ: To nagranie ma przedstawiać moment zestrzelenia samolotu nad Iranem. Analizują je eksperci

 

W czwartek przedstawiciele władz Kanady i Wielkiej Brytanii powiedzieli, że "jest wysoce prawdopodobne", iż Iran zestrzelił ukraiński samolot pasażerski, który w środę nad ranem rozbił się chwilę po starcie z lotniska w Teheranie.

 

Premier Kanady Justin Trudeau, którego kraj stracił w katastrofie co najmniej 63 obywateli, powiedział w Ottawie, że według informacji z wielu źródeł samolot UIA został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze, być może nieumyślnie. Trudeau zaapelował do władz Iranu o "pełne i gruntowne dochodzenie co do przyczyn katastrofy".

 

Premierzy Wielkiej Brytanii i Australii, Boris Johnson i Scott Morrison, złożyli podobne oświadczenia. Morrison powiedział też, że wydaje się, iż samolot trafiono omyłkowo. - Żadne dane wywiadowcze przedstawione nam dzisiaj nie sugerują celowego działania - zaznaczył.

 

Musawi zwrócił się do premiera Kanady i rządów innych krajów o "dostarczenie komisji śledczej wszelkich informacji, które posiadają".

 

176 ofiar

 

Iran wyklucza, by przyczyną katastrofy Boeinga 737-800 należącego do Ukraine International Airlines było trafienie go pociskiem wystrzelonym przez obronę przeciwlotniczą tego kraju. Z kolei wojskowi eksperci amerykańscy, których anonimowe wypowiedzi cytowała w czwartek wieczorem stacja CNN, nie wykluczyli, że w maszynę wystrzelono dwa pociski ziemia-powietrze.

 

Katastrofa ukraińskiego samolotu nastąpiła zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

 

Boeing 737-800 miał wylądować w Kijowie w środę o godzinie 8 czasu lokalnego (godz. 7 w Polsce). W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie