Holandia czy Niderlandy? Urzędnicy rozwiewają wątpliwości
Po tym, jak rząd w Hadze dokonał "rebrandingu" i zdecydował się na używanie tylko nazwy Niderlandy, zapytaliśmy Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych, czy z polskich słowników trzeba wykreślić słowo Holandia. W sprawę zaangażowano MSZ i polską ambasadę w Hadze.
Projekt zmiany nazwy kraju został przygotowany przez rząd w Hadze w pierwszych miesiącach ubiegłego roku i zatwierdzony w październiku 2019 r. Prawo weszło w życie 1 stycznia 2020 roku.
Dotychczasowa nazwa była zdaniem władz centralnych za mało precyzyjna. Nazwa "Holandia" nawiązuje do dwóch z dwunastu prowincji Królestwa Niderlandów - Holandii Północnej oraz Holandii Południowej.
Czy to oznacza, że zamiast "Holandia" powinniśmy używać teraz nazwy "Niderlandy"? - zapytaliśmy Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych. Odpowiedź napłynęła Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
"Zgodnie z informacją otrzymaną z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze, za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nie nastąpiła zmiana nazwy tego państwa" - poinformowali polsatnews.pl urzędnicy.
ZOBACZ: Bójka o pokój w holenderskim Roosendaal. Polak dźgnięty nożem
"Polskiej nazwy sprawa nie dotyczy"
Wyjaśnili, że decyzja władz holenderskich dotyczy jedynie "rebrandingu w ramach nowej strategii turystycznej, wzywając holenderskie instytucje, uniwersytety, urzędy i ambasady do posługiwania się od 1 stycznia 2020 r. w relacjach zagranicznych wyłącznie angielską formą: the Netherlands".
Według Urzędu, decyzja ta ma charakter jedynie wewnątrzkrajowy i nie wiąże się z apelem do innych państw o dostosowanie się do tej zmiany. "Zatem polskiej nazwy sprawa ta nie dotyczy" - dodano.
"Prowadzona przez władze holenderskie kampania marketingowa ma pokazać, że Królestwo Niderlandów to również inne tereny niż 2 prowincje (Holandia Północna z Amsterdamem i Haarlemem oraz Holandia Południowa z Hagą i Rotterdamem). Wiąże się to także ze zmianą logo na połączenie liter NL ze stylizowanym tulipanem, które zastąpi poprzednie oraz zmianą nazwy strony turystycznej Holland.com" - napisała Urszula Juszczak, zastępca dyrektora Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w Głównym Urzędzie geodezji i Kartografii.