Od 2020 roku Holandia to już Niderlandy. Ile kraj zapłaci za tę zmianę?

Świat
Od 2020 roku Holandia to już Niderlandy. Ile kraj zapłaci za tę zmianę?
Pixabay

Rząd w Hadze ustanowił nową nazwę swojego kraju. Od 2020 roku Holandia to już Niderlandy. Zmiana nazwy ma kosztować budżet państwa 200 tys. euro. Bez zmian pozostaje narodowy kolor - pomarańczowy nadal będzie symbolem kraju.

Wszystko za sprawą mało precyzyjnej nazwy. Nazwa "Holandia" nawiązuje do dwóch z dwunastu prowincji królestwa Niderlandów - Holandii Północnej oraz Holandii Południowej.  

 

Projekt zmiany nazwy kraju został przygotowany przez rząd w Hadze w pierwszych miesiącach ubiegłego roku i zatwierdzony w październiku 2019 r. Od 1 stycznia nazwa "Holandia" przestała oficjalnie istnieć. Nowa nazwa kraju to Niderlandy.

 

ZOBACZ: Holandia nie będzie się już reklamować jako Holandia. Woli nazwę Niderlandy

 

Koszt to 200 tys. euro.

 

W związku z tą zmianą kasa budżetu państwa uszczupli się o 200 tys. euro., ponieważ właśnie tyle będzie kosztowała instytucje państwowe, ministerstwa, urzędy, rady lokalne i uniwersytety zmiana m.in. stron internetowych i starego logo promującego niderlandzkie państwo na arenie międzynarodowej. Na nowe logo składają się litery "NL" tworzące kształt tulipana. 

 

Koniec skojarzeń z prostytucją i narkotykami.

 

Jak tłumaczą władze Niderlandów, nowa nazwa ma przede wszystkim zmienić postrzeganie kraju i przestać kojarzyć się z prostytucją i narkotykami. Turyści odwiedzający bowiem niderlandzkie państwo kojarzą kraj nie tylko jako raj dla rowerzystów, ale też jako mekkę dla wszystkich spragnionych używek.

 

Dotychczasowa nazwa "Holandia" była też często kojarzona z dzielnicą czerwonych latarni w Amsterdamie.

 

Wiatraki - symbol numer jeden 

 

Rząd w Hadze chce, aby nazwa kraju kojarzyła się z wiatrakami, które od wieków wykorzystywane są w kraju do mielenia ziaren zboża i osuszania podmokłych terenów, a także z bujnie kwitnącymi tulipanami oraz z rowerami, które są bardzo popularnym środkiem lokomocji w Amsterdamie.

 

Rzeczniczka MSZ Niderlandów, powiedziała, że kraj potrzebuje bardziej ujednoliconej nazwy, takiej która będzie lepiej przyczyniać się do rozwoju krajowego eksportu, turystyki, a także odpowiedniej dla kraju "kultury, norm i wartości". Już jako Niderlandy kraj wystąpi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Eurowizji w maju 2020 roku.

 

Nie tylko Holandia

 

W 1989 r. swoją nazwę musiała zmienić Birma - kraj przyjął nazwę Mjanma. O zmianie nazwy zadecydowała junta wojskowa, a zaakceptowało ją ONZ.

 

W gronie krajów, które w ostatnich latach zmieniły nazwę, znalazły się również Czechy oraz Macedonia. 

 

Czechia -  tak od dwóch lat brzmi oficjalna krótka angielska nazwa naszych sąsiadów.

 

W 2019 roku, ze względu na zakończenie konfliktu z Grecją i przyjęcie do Unii Europejskiej, zmianę zmodyfikowała Macedonia. Od roku oficjalnie jest to Republika Macedonii Północnej. 

ms/grz/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie