Nieoficjalnie: w przyszłym tygodniu w PE debata ws. praworządności w Polsce

Świat
Nieoficjalnie: w przyszłym tygodniu w PE debata ws. praworządności w Polsce
Wikimedia Commons/Diliff

W przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata i głosowanie nad rezolucją na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech w kontekście prowadzonych wobec tych krajów procedur z art. 7 - poinformowało w czwartek źródło w PE.

- Decyzja o debacie i rezolucji została już zaakceptowana przez grupy polityczne. Musi jeszcze został formalnie poparta przez Konferencje Przewodniczących PE w czwartek - powiedziało PAP źródło w europarlamencie.

 

W skład Konferencji wchodzą liderzy grup politycznych i szef PE.

 

Początkowo debata miała dotyczyć tylko Węgier, jednak na wniosek frakcji socjalistów dodano do niej Polskę. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w debacie ma wziąć udział wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova.

 

ZOBACZ: Wiceszefowa KE przyjedzie do Polski. Jest przeciwniczką ustawy dyscyplinującej sędziów

 

Pod koniec grudnia Leszek Miller poinformował na antenie Polsat News, że europosłowie SLD złożyli wniosek o dyskusję w PE na temat praworządności w Polsce

 

- Na piśmie wystąpiliśmy do naszej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim o to, żeby wnioskowała o wprowadzenie tematu przestrzegania praworządności w Polsce na obrady sesji plenarnej i to zostanie zrealizowane - powiedział Leszek Miller w programie "Prezydenci i Premierzy". 

  

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie