Premier w Berlinie: jesteśmy na ustach światowego i niemieckiego biznesu

Biznes
Premier w Berlinie: jesteśmy na ustach światowego i niemieckiego biznesu
PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Premier Mateusz Morawiecki i Mathias Doepfner, dyrektor generalny Axel Springer

- Zależy nam na tym, by w Polsce pojawiło się jak najwięcej innowacyjnych projektów, zwłaszcza "projektów greenfield, czyli od nowa stawianych fabryk" - powiedział w środę w Berlinie premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu ekonomicznego, organizowanyego przez koncern medialny Axel Springer. Szef polskiego rządu mówił o "sukcesach polskiej gospodarki" i zachęcał do inwestowania.

Morawiecki podczas wizyty w Berlinie wziął udział w spotkaniu WELT Economic Summit - szczycie gospodarczym, w którym co roku uczestniczą zarządzający i właściciele największych niemieckich i światowych firm.

 

ZOBACZ: "Można odetchnąć". Prezydencki minister po oświadczeniu Trumpa

 

- Pokazywałem tutaj, na czym polega nasz nowy model gospodarczy, jak to się dzieje, że Polska, która w jednym czasie stabilizuje swoją sytuację budżetową, jest w stanie sporo wydawać na politykę społeczną, a jednocześnie wypełniać swoje zobowiązania wobec NATO - czyli 2 proc. środków wydawanych na politykę obronną i w tym samym czasie wydawać sporo na rozwój infrastruktury - mówił premier dziennikarzom.

 

"Mogłem pochwalić polską gospodarkę"

 

Według niego wystąpienie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem czołowych przedstawicieli niemieckiego biznesu, a wiele z firm uczestniczących w szczycie jest obecnych w Polsce lub rozważa inwestowanie na Wisłą: - Zależy nam na tym, żeby w Polsce pojawiło się jak najwięcej projektów, zwłaszcza zależy nam, żeby pojawiało się jak najwięcej projektów greenfield - mówił Morawiecki.

 

- Polska jest bardzo mocno włączona w europejskie mechanizmy gospodarcze, stajemy się jak mówi komisarz Günther Oettinger: lokomotywą wzrostu Europy. (…) Mogłem pochwalić polską gospodarkę, bo dzięki polskim przedsiębiorcom i polskim pracownikom jesteśmy na ustach światowego i niemieckiego biznesu, jako kraj, który znakomicie godzi cele społeczne z celami rozwojowymi i jednocześnie potrafi zapewnić stabilność fiskalną, ekonomiczną - stwierdził polski premier.

 

ZOBACZ: "Wielka część prasy w Izraelu popiera decyzję prezydenta, by nie przyjeżdżał do Jerozolimy"

 

Jak mówił podczas szczytu w Berlinie, Polska gospodarka potrafi dobrze nawigować pomiędzy wyzwaniami gospodarczymi całego świata.

ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie