Placówka pocztowa nie pomoże. Chcą zamknąć kolejne sklepy w niedzielę

Biznes
Placówka pocztowa nie pomoże. Chcą zamknąć kolejne sklepy w niedzielę
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
"Solidarność" chce ograniczeń w niedzielnym handlu dla sklepów będących placówkami pocztowymi

Solidarność apeluje do rządu o zaostrzenie ustawy zakazującej handlu w niedziele. Chce ograniczeń dla sklepów, które mają status placówek pocztowych. "Przed świętami wystosowaliśmy pismo do marszałka Ryszarda Terleckiego, oraz do minister rodziny. Apelujemy o to, by jak najszybciej znowelizować ustawę" - mówił przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara.

Według "Solidarności", "obchodzenie prawa przez niektóre sieci jest niebezpieczne, worek się rozsypał i może to skutkować tym, że ustawa będzie jeszcze bardziej dziurawa".

 

Bujara zapewnił, że "nie chodzi o to, żeby pozamykać wszystkie Żabki na cztery spusty". "Sklepy tej sieci będą mogły działać w niedzielę, pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel, tak jak ma to miejsce w przypadku małych, niezależnych sklepów. Warunki będą takie same dla wszystkich" - wyjaśnił.

 

Niedziele handlowe - kiedy zrobimy zakupy?

 

Od 2020 r. zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Handlowe będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz sierpniu. Zakupów nie zrobimy też w święta m.in. w Nowy Rok.

 

W 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał w siedem niedziel:

  • 26 stycznia
  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Wyjątki od zakazu handlu 

 

Pierwszy etap wprowadzenia ustawy ograniczającej handel w niedziele w Polsce ruszył 1 marca 2018 r. Od tego dnia w każdym miesiącu obowiązywały dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od początku 2019 roku już tylko jedna niedziela w miesiącu jest handlową - ostatnia.

 

Zakaz od początku nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele. Nie obowiązuje także w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, a także w sklepach z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz placówkach pocztowych.

 

Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

 

W niedziele zakupy można zrobić ponadto w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.

 

Gdzie na zakupy?

 

Handel w niedziele bez ograniczeń funkcjonuje również na terenie jednostek więziennych, garnizonów, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, a także w zakładach leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.

 

ZOBACZ: Wydatki Polaków na alkohol. Średnio 40 zł miesięcznie

 

Dodatkowo w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego handel może się odbywać w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi.

 

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

 

Restrykcje w kilku krajach UE

 

Ograniczenie handlu w niedziele jest efektem obywatelskiego projektu złożonego w Sejmie jesienią 2016 r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. NSZZ "Solidarność".

 

ZOBACZ: Mięso, alkohole, kosmetyki. Co Polacy kradną przed świętami?

 

W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku krajach - niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta jest w Niemczech i Austrii, częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.

ac/ PAP, polsatnews.pl, se.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie