Szef BBN: Prezydent i premier wspólnie monitorują sytuację. Nasi żołnierze są bezpieczni

Polska
Szef BBN: Prezydent i premier wspólnie monitorują sytuację. Nasi żołnierze są bezpieczni
PAP/Mateusz Marek
Celem spotkania prezydenta, jest m.in. omówienie scenariuszy ewentualnych działań wobec kryzysu na Bliskim Wschodzie

- Prezydent i premier wspólnie monitorują sytuację. Nasi żołnierze są bezpieczni - zapewnił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Rady Ministrów, którego celem było m.in. omówienie scenariuszy ewentualnych działań wobec kryzysu na Bliskim Wschodzie.

W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków. Ani amerykańskim, ani sojuszniczym żołnierzom nic nie zagraża - zapewniają władze wojskowe krajów zaangażowanych w działania koalicji.

 

ZOBACZ: "Co godzinę mamy raporty". Premier o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Apeluje do opozycji

 

Według władz w Teheranie ostrzał baz był częścią odwetu za zabicie przez wojska USA w ubiegłym tygodniu w Bagdadzie generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds.

 

Amerykańska baza lotnicza Al Asad jest wykorzystywana przez amerykańskie wojska w ramach Międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Liczba polskich żołnierzy i pracowników w bazie Al Asad nie przekracza 100, natomiast w Irbilu jest to kilku polskich żołnierzy i pracowników. Stan liczbowy kontyngentu USA w Iraku wynosi pięć tys. żołnierzy.

 

Szef BBN: "prezydent i premier na bieżąco monitorują sytuację"

 

Po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które było poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie, szef BBN Paweł Soloch poinformował, że prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu została udzielona informacja na temat rozwoju sytuacji w regionie po ataku rakiet irańskich na bazy amerykańskie ostatniej nocy.

 

- Zgodnie z otrzymanymi informacjami wiemy o tym, że nasi żołnierze są tam bezpieczni, to nie był atak skierowany przeciwko polskim żołnierzom, to był atak skierowany przeciwko bazom amerykańskim - podkreślił Soloch. - Dzięki dobremu systemowi ostrzegania nie stwierdzono żadnych ofiar w ludziach. Sytuacja jest pod całkowitą kontrolą. Polski kontyngent realizuje zadania, które są ustalone w ramach dowództwa sojuszniczego. Pan prezydent i pan premier, tak jak było to wcześniej, wspólnie na bieżąco monitorują sytuację"- dodał szef BBN.

 

W spotkaniu, które rozpoczęło się o godz. 13:00 i zakończyło tuz przed 14:00 oprócz prezydenta i premiera, uczestniczyli także m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz przedstawiciele wojska.

 

"Celem spotkania będzie ocena sytuacji bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście nocnych ataków rakietowych na cele w Iraku oraz omówienie scenariuszy ewentualnych działań wobec kryzysu na Bliskim Wschodzie" - przekazało wcześniej BBN w komunikacie.

 

O rozpoczęciu rozmów poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera.

 

 

Wideo: Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego 

 

  

 

 

W środę o godz. 17 na zamkniętym posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej szef MON Mariusz Błaszczak ma przedstawić informację na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz stanu bezpieczeństwa polskich żołnierzy stacjonujących w tym regionie.

 

Premier: nasze decyzje muszą być odpowiedzialne

 

Podczas wystąpienia w środę Sejmie premier podkreślił, że decyzje, które powinny być podjęte w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie, muszą być odpowiedzialne.

 

- Chcę zapewnić, że zarówno wczoraj podczas dyskusji na Radzie Gabinetowej, zwołanej przez pana prezydenta, jak i dzisiaj rano podczas mojej rozmowy z panem prezydentem i za dwie godziny, za nieco ponad dwie godziny spotkanie w BBN z udziałem prezydenta, z udziałem ministrów obrony narodowej, spraw wewnętrznych, z moim udziałem cały czas trzymamy rękę na pulsie i zapewniam Wysoką Izbę, że podejmiemy najbardziej właściwą decyzję w tych oczywiście trudnych okolicznościach, które występują na Bliskim Wschodzie - powiedział na sali obrad premier.

 

Jak przypomniało BBN, w związku z ostatnimi wydarzeniami, prezydent Duda przewodniczył we wtorek Radzie Gabinetowej oraz naradzie z udziałem koordynatora służb specjalnych i szefów poszczególnych służb. Tematami posiedzenia były: sytuacja na Bliskim Wschodzie, obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz zadania polityki historycznej w kontekście relacji polsko-rosyjskich. 

 

emi/hlk/ PAP/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie