Wiceszef MON: jesteśmy przygotowani na wszelkie ewentualności, również na terenie Rzeczpospolitej

Polska
Wiceszef MON: jesteśmy przygotowani na wszelkie ewentualności, również na terenie Rzeczpospolitej
Polsat News

- Organizowaliśmy antyirańską konferencję, a nasze wojsko jest w Iraku - powiedziała w Polsat News Urszula Pasławska (PSL). - Prezydent powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz (PiS) zapewnił, że zagrożenie terrorystyczne jest monitorowane, a Polacy w Iraku są bezpieczni. - Jesteśmy przygotowani do ewakuacji - powiedział.

Świat niepokoi się eskalacją napięcia na linii Iran-USA po zabiciu przez amerykańskiego drona irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Zapytany o bezpieczeństwo żołnierzy w Iraku i dyplomatów na Bliskim Wschodzie wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz (PiS) powiedział w "Śniadaniu w Polsat News", że służby polskiego państwa są w bieżącym kontakcie z tymi osobami w tym z naszym kontyngentem wojskowym stacjonującym w Iraku.

 

Skurkiewicz: Polacy w Iraku zabezpieczeni

 

- Polski kontyngent w Iraku liczy 330 osób, jest zabezpieczony i dziś mogę wszystkich zapewnić, że wszystko jest absolutnie pod kontrolą - powiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz (PiS).

 

- Żołnierze polscy są bezpieczni i nic nadzwyczajnego się nie dzieje - dodał wiceszef resortu obrony.

 

Skurkiewicz nie chciał komentować doniesień o wycofywaniu amerykańskich dyplomatów z krajów Bliskiego Wschodu. - To jest pytanie do MSZ - powiedział. - Ze wszystkimi osobami, które są w Iraku jest stały kontakt i są one zabezpieczone w taki sposób, że gdyby działo się cokolwiek nadzwyczajnego, to oczywiście jesteśmy również przygotowani do ewakuacji personelu - powiedział Skurkiewicz.

 

Dodał także, że "dziś nie można dywagować publicznie" o wprowadzaniu dodatkowych zabezpieczeń m.in. obiektów państwowych. Takie zabezpieczenia wprowadziły ostatnio na swoim terytorium m.in. Niemcy.

 

- Polska nie jest wprost bezpośrednio stroną tego, co wydarzyło się w Iraku. My to śledzimy i jesteśmy przygotowani na wszelkie ewentualności, również na terenie rzeczpospolitej - powiedział Skurkiewicz.

 

- Jeżeli chodzi o kwestie zagrożenia terrorystycznego to premier podejmuje decyzje o podniesieniu stopnia gotowości czy zagrożenia. Dzisiaj nie ma takiej decyzji. My monitorujemy to zagrożenie jako MON, jestem przekonany, że służby cywilne także - powiedział Skurkiewicz.

 

Pasławska: "organizowaliśmy antyirańską konferencję"

 

- Rok temu byliśmy gospodarzami i organizatorani antyirańskiej konferencji. Nasi żołnierze są dzisiaj w Iraku. Potrzebne jest spotkanie w gronie wszystkich frakcji politycznych i ekspertów - powiedziała Urszula Pasławska z PSL.

 

Jej zdaniem nie należy lekceważyć tych faktów. Udział Polski w działaniach w Iraku - według polityków - sprawia, że nasz kraj nie powinien lekceważyć sytuacji na linii Iran-Stany Zjednoczone.

 

- Prezydent powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, chociażby dlatego, że w tego typu ważnych kwestiach cała polska klasa polityczna powinna mieć pełną wiedzę, o tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie - powiedział Marcin Kierwiński (PO).

 

Wspomniał także o wcześniejszym braku reakcji prezydenta Andrzeja Dudy na słowa Władimira Putina, w których oskarżał polskie instytucje o kolaborację z Hitlerem.

 

- Oczekuję od pana prezydenta, że będzie aktywny nie tylko na Twitterze - dodał polityk Koalicji Obywatelskiej.

 

Wcześniej w ostrych słowach polityk Koalicji Obywatelskiej zarzucił Andrzejowi Dudzie, że "zniknął".

 

Dera: To nie jest "Big Brother"

 

- Są sprawy, które wymagają spokoju i rozwagi. To nie jest "Big Brother", że wszystko odbywa się przy udziale mediów - zwrócił jednak uwagę Andrzej Dera, minister z Kancelarii Prezydenta. - Sprawa nie dotyczy bezpośrednio Polski - dodał prezydencki minister, chcąc w ten sposób zapewnić, że Kancelaria Prezydenta monitoruje sprawy międzynarodowe.

 

- Nie jest planowane posiedzenie. Gdybyśmy zwołali posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie tego, że Stany Zjednoczone zabiły irańskiego generała, to trzeba się zastanowić, jaki komunikat wysyłamy w świat - powiedział Dera.

 

Gośćmi "Śniadania w Polsat News" byli: Włodzimierz Czarzasty (Lewica, SLD), Wojciech Skurkiewicz (PiS, wiceminister obrony narodowej), Andrzej Dera (minister w Kancelarii Prezydenta), Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Sławomir Mentzen (konfederacja).

 

Program prowadził Dariusz Ociepa.

 

Dotychczasowe wydania programu "Śniadanie w Polsat News" można obejrzeć tutaj.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie