Najstarsza osoba na świecie ma 117 lat. Pobiła swój własny rekord

Świat
Najstarsza osoba na świecie ma 117 lat. Pobiła swój własny rekord
Reuters
Tanaka urodziła w roku, kiedy bracia Wright zbudowali swój pierwszy samolot napędzany silnikiem spalinowym

Japonka Kane Tanaka z Fukuoki skończyła 117 lat. W niedzielę świętowała swoje urodziny w domu opieki wraz z przyjaciółmi i opiekunami. Kobieta przed blisko rokiem została uznana przez Księgę rekordów Guinessa za najstarszą żyjącą osobę na świecie.

Tanaka urodziła się 2 stycznia 1903 roku, czyli w roku, kiedy bracia Wright zbudowali swój pierwszy samolot napędzany silnikiem spalinowym. Przyszła na świat w prefekturze Fukuoka jako siódme dziecko wśród dziewięciorga rodzeństwa. Wżeniła się w rodzinę handlarzy ryżu. Hideo Tanakę poślubiła w roku 1922, dając mu czworo dzieci; jedno dziecko Tanakowie adoptowali. Według jej krewnego seniorka ma pięcioro wnuków i ośmioro prawnuków.

 

ZOBACZ: 116-letnia Japonka najstarszą osobą na świecie

 

Powtarza matematykę, gra w Othello

 

Tanaka 9 marca 2019 r. została uznana przez Księgę rekordów Guinessa za najstarszą żyjącą osobę. Miała wtedy dokładnie 116 lat i 66 dni.

 

Przyjęcie urodzinowe z okazji 117. urodzin kobiety zorganizowano w niedzielę. W domu opieki pojawiła się również lokalna telewizja. Solenizantka zjadła kawałek tortu. - Pyszne. Chcę jeszcze trochę - powiedziała z uśmiechem.

 

WIDEO: tak Kane Tanaka świętowała swoje 117. urodziny

 

  

 

W zeszłym roku Księga rekordów Guinnessa informowała, że Tanaka zwykle wstaje o godz. 6 rano, a po południu często powtarza matematykę. Jedną z jej ulubionych rozrywek jest gra planszowa Othello, w którą często wygrywa z pracownikami domu opieki.

 

Średnia długość życia kobiet - ponad 87 lat

 

Japonia stoi na czele państw na świecie pod względem długowieczności swoich mieszkańców i bije pod tym względem wszelkie rekordy. W kraju tym żyje obecnie blisko 70 tys. stulatków, z których zdecydowana większość (88,1 proc.) to kobiety - informowało jesienią ub. roku japońskie ministerstwo zdrowia. W 2017 roku średnia długość życia w Japonii wyniosła 87,2 lat dla kobiet i 81 dla mężczyzn.

 

Jiroemon Kimura, Japończyk, który zmarł w 2013 r. w wieku 116 lat i 54 dni, został uznany za najdłużej żyjącego mężczyznę w historii Księgi rekordów Guinnessa.

 

ZOBACZ: Najstarsza kobieta świata mogła być oszustką. "Ukradła tożsamość matki"

 

Najstarszą zanotowaną osobą i najstarszą kobietą na świecie była Francuzka Jeanne Louise Calment, która zmarła w 1997 roku, przeżywszy 122 lata i 164 dni. Według rosyjskiego naukowca Mikołaja Zaka, Francuzka ukradła tożsamość swojej zmarłej matki i w rzeczywistości zmarła w wieku 99 lat. Gdyby zarzuty się potwierdziły, za najstarszą kobietę w historii uznano by 119-letnią Amerykankę Sahrę Knauss.

bas/msl/ Reuters, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie