Najstarsza Polka skończyła 113 lat

Polska
Najstarsza Polka skończyła 113 lat
slask.eu

Tekla Juniewicz, która jest najdłużej żyjącą obywatelką Polski, skończyła 113 lat. Z okazji przypadających 10 czerwca urodzin odwiedził ją w Gliwicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przekazał jej list od premiera Mateusza Morawieckiego. Poinformował o tym we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

 

- Za Panią ponad wiek polskiej historii i piękna życiowa droga związana z dziejami naszej Ojczyzny. Takie życie to skarbnica wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków. Cieszę się, że wciąż pozostaje Pani w dobrym zdrowiu i dzieli się Pani swym doświadczeniem, które jest dla nas drogocennym dziedzictwem - napisał premier.

 

- Czuję się świetnie - zapewniła jubilatka wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, który odwiedził ją w poniedziałek z urodzinowymi życzeniami. Elegancko ubrana pani Tekla siedziała z gośćmi, z apetytem jedząc tort truskawkowy i oddając się wspomnieniom. - Jak byłam młoda, to miałam duże powodzenie. Wszystko załatwiłam, nawet trudne sprawy - opowiadała.

 

Babcią opiekują się wnuki

 

Opiekują się nią wnuki, rodzeństwo Anna i Adam Stachowscy. - Babcia jest niesamowita. I nadal bardzo żywotna - powiedziła pani Anna. - Babcia na wszystko zwraca uwagę i nadal ma swoje zdanie. Jak ubiorę czerwoną koszulkę, to potrafi mi powiedzieć, że jej jest do twarzy w takim kolorze, ale nie mnie. Nie lubi, jak panowie chodzą w czerwonych czy różowych koszulach - dodał Adam Stachowski.

 

Stałym towarzyszem pani Tekli od zeszłego roku jest także czarny kot Gustaw. - Miała być Malwina, ale dopiero weterynarz uświadomił mi, że to kot, nie kotka. Gustaw jest prezentem dla babci na jej 112 urodziny. Gdy zachorowała i musiała leżeć w łóżku, kociak leżał na jej piersi cały czas. Babcia go głaskała, a kiedy już nie miała siły, zwierzak sadowił się w jej nogach - wspominała pani Anna.

 

Pani Tekla nadal bardzo lubi oglądać telewizję, zwłaszcza przysłuchiwać się wiadomościom i programom publicystycznym. - Potrafi nawet rzucić celną ripostę dyskutującym na szklanym ekranie politykom - podkreślił pan Adam.

 

113-latka urodziła się w Krupsku niedaleko Lwowa. Po ślubie opiekowała się dwiema córkami oraz prowadziła dom. Mąż pani Tekli, starszy o 20 lat, był w kadrze zarządzającej kopalnią w Borysławiu.

 

Tekla Juniewicz jest nie tylko najstarszą mieszkanką Polski, ale jest też siódmą w Europie i dwudziestą pierwszą na świecie wśród najdłużej żyjących.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie