Zmarł najstarszy mężczyzna świata. Miał 114 lat, pochodził ze Szczecina

Świat
Zmarł najstarszy mężczyzna świata. Miał 114 lat, pochodził ze Szczecina
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay.com/beejees
- Nie trzeba przesiadywać na tyłku, tylko jak najczęściej być w ruchu - polecił wszystkim zmarły w poniedziałek 114-letni Gustav Gerneth.

W poniedziałek zmarł Niemiec Gustav Gerneth uważany za najstarszego mężczyznę na świecie. Tydzień wcześniej skończył 114 lat. Pochodził ze Szczecina, który w chwili jego urodzenia należał do Prus. Na emeryturze, po wielu latach pracy w gazowni, był od 1972 roku. Przeżył swoją żonę oraz troje dzieci. Jego receptą na długie życie był ciągły ruch i... jedzenie masła.

Data urodzin Gustava Gernetha (15 października 1905 roku) nie została potwierdzona przez Księgę Rekordów Guinnessa, więc oficjalnie nie został ogłoszony najstarszym mężczyzną na świecie, ale powszechnie był za takiego uważany.

 

 

W dniu 114. urodzin był w dobrym nastroju i zapowiedział, że zamierza w 2020 roku świętować rozpoczęcie 115. roku życia. Świętował je z rodziną i burmistrzem Havelberga - miasta, w którym mieszkał - napisał lokalny dziennik "Volksstimme".

 

"Nie przesiadywać na tyłku, tylko jak najczęściej być w ruchu"

 

Gerneth przeżył dwie wojny światowe. Do emerytury, czyli 1972 roku, pracował w gazowni w Havelbergu, we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt.

 

ZOBACZ: 98-latek zabłądził w lesie. Gdy go znaleźli, był wycieńczony, ale wciąż trzymał kosz z grzybami

 

Zapytany przez dziennikarza, jak należy żyć, aby dożyć jego wieku, odparł: - Nie trzeba przesiadywać na tyłku, tylko jak najczęściej być w ruchu.

 

Przestrzegał też przed unikaniem masła i używaniem zamiast niego margaryny, której "nie cierpiał".

 

Rekordzistka miała 122 lata

 

Gerenth odszedł w poniedziałek w swoim domu. Jego żona zmarła po 58 latach małżeństwa w 1988 r. Mężczyzna pochował też troje swoich dzieci. 

 

Według Księgi rekordów Guinnessa najdłużej żyjącą kiedykolwiek osobą na świecie była Jeanne Louise Calment, urodzona 21 lutego 1875 roku - przeżyła 122 lata i 164 dni.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie