Iran zrywa porozumienie nuklearne. Nie będzie przestrzegał ograniczeń dt. uranu

Świat
Iran zrywa porozumienie nuklearne. Nie będzie przestrzegał ograniczeń dt. uranu
PAP/EPA/IRANIAN PRESIDENCY OFFICE HANDOUT
Na zdjęciu: prezydent Iranu Hassan Rouhani podczas przeglądu tamtejszych instalacji nuklearnych

Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń, wynikających z podpisanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego - podała w niedzielę irańska państwowa telewizja, cytując oświadczenie administracji prezydenta Hasana Rowhaniego. Tym samym państwo to nie będzie przestrzegało ograniczeń dt. wzbogacania uranu, jego zmagazynowanej ilości a także badań i rozwoju w tej dziedzinie.

"Rząd Iranu w oświadczeniu ogłosił swój piąty i ostatni krok na drodze ograniczania irańskich zobowiązań, wynikających z JCPOA (porozumienia nuklearnego). Przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń operacyjnych" - poinformowała państwowa telewizja.

 

W cytowanym przez telewizję oświadczeniu wskazano, że poziom wzbogacania uranu, liczba wirówek i badania będą teraz zależeć od technicznych potrzeb kraju. "Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb" - podkreślono w oświadczeniu.

 

Wcześniej z porozumienia wycofały się USA

 

Iran zapowiedział, że będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Teheran. Dodano, że Iran jest też otwarty na negocjacje z europejskimi partnerami. MAEA jak dotąd nie skomentowała informacji przekazanych przez irańską telewizję.

 

ZOBACZ: Pompeo: ewentualne ataki USA w Iranie będą zgodne z prawem

 

Iran już wcześniej ogłaszał stopniowe ograniczanie swoich zobowiązań, wynikających z traktatu po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia. Stany Zjednoczone wznowiły wobec tego kraju surowe sankcje gospodarcze, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej.

 

Stronami umowy nuklearnej z Iranem były USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Unia Europejska.

 

Iran zareagował po zabiciu generała Sulejmaniego

 

Zdaniem Associated Press, ogłoszona w niedzielę decyzja kończy porozumienie, które powstrzymywało Teheran przed posiadaniem wystarczającej ilości materiału potrzebnego do budowy broni nuklearnej.

 

Informacja irańskich władz pojawiła się po tym, gdy Teheran zapowiedział odwet za zabicie w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w nocy z czwartku na piątek.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie